Dziś po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o wolną Polskę.
Data 1 marca jako dzień upamiętnienia nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
9 lutego 2011 roku Sejm ustanowił święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie. Z tej okazji w regionie instytucje kultury i władze samorządowe zorganizowały szereg uroczystości upamiętniających bohaterów.
Kielce
O godz. 9.00 uczestnicy uroczystości zapalą znicze w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. To m.in. mur straceń dawnego więzienia kieleckiego, tablica na budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Kapitulnej oraz mogiły na Cmentarzu Partyzanckim.
O godz. 10.00 uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem na cmentarzu na Piaskach, gdzie potajemnie pochowani zostali zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kolejnym miejscem kaźni żołnierzy niezłomnych był las koło Zgórska.
Po południu o 16.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed ścianą straceń w dawnym więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej, a o 17.30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego. Na maszt zostanie wciągnięta flaga narodowa i odegrany zostanie Hymn Państwowy. Będą także wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców. Z kolei o 19 zorganizowany zostanie koncert „Moja Niepodległa” w Kieleckim Centrum Kultury.
Świętu towarzyszyć będzie wiele inicjatyw. W środę i czwartek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się projekcja filmu „Zapora”. Z kolei w piątek w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi a 4 Marca w niedzielę, zorganizowany zostanie „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
– Całość obchodów zakończy wykład dr Marka Jedynaka „Los Wyklętych – żołnierze AK w konspiracji Niepodległościowej” – informuje Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski.
– To jak ważny jest ten dzień i jak ważne jest to, co realizujemy na terenie naszego województwa docenił prezydent RP Andrzej Duda, przyznając nam patronat narodowy w roku stulecia odzyskania niepodległości. Poza tym otrzymaliśmy list, w którym dziękuje nam za organizowane uroczystości – mówi wojewoda.
Poseł PiS Anna Krupka podkreśla, że 1 marca będzie ważnym dniem, dzięki któremu przypomnimy historię żołnierzy, którzy podjęli samotną walkę o wolną Ojczyznę. Często zostali pochowani w bezimiennych mogiłach.
– Cieszę się, że ta pamięć trwa, bo to kształtuje naszą tożsamość. Jesteśmy im winni pamięć i cześć. Ci ludzie nie szczędzili swoich sił i oddawali życie dla Polski. Niepodległość jest wyzwaniem i nie jest dana raz na zawsze – podkreśla poseł Anna Krupka.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski uważa, że Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” to dla wszystkich obowiązek oddania hołdu tym, którzy nie zgodzili się, abyśmy byli państwem pod rządami sowietów.
– W Kielcach są dwa miejsca, o których powinniśmy szczególnie pamiętać. Pierwsze to Wzgórze Zamkowe, gdzie umęczono wielu patriotów i część z nich zostało straconych. Drugie to cmentarz na Piaskach, gdzie bardzo często potajemnie chowano tych, których zamordowano – mówi Wojciech Lubawski.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN uważa, że do tej pory udało się już dużo zrobić w sprawie przywracania pamięci żołnierzom wyklętym.
– Niemniej, w naszym społeczeństwie nie ma jednolitego stanowiska, jeżeli chodzi Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Państwo uhonorowało tych ludzi, młodzież ich akceptuje, ale są środowiska, które starają się podważyć ich dokonania i poświęcenie – twierdzi Dorota Koczwańska-Kalita.
Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce informuje, że żołnierze z jednostki zajmą się przygotowaniem kompanii honorowej, pocztu sztandarowego i flagowego. Po raz pierwszy wykorzystany zostanie także chór Służb Mundurowych, w trakcie mszy świętej w Bazylice Katedralnej.
Szczegółowy program obchodów – czwartek, 1 marca 2018 r.:
9.00: zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.
10.00: Cmentarz Kielce-Piaski – złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
16.00: Bazylika Katedralna – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
17.30: uroczystości główne przed Pomnikiem Armii Krajowej:
– wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie hymnu;
– wystąpienie Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek;
– wystąpienie Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Doroty Koczwańskiej-Kality;
– modlitwa za Żołnierzy Wyklętych – kapelan Kieleckiego Szwadronu Kawalerii ks. Stanisław Strycharczyk;
– Apel Pamięci;
– salwa honorowa;
– ceremonia złożenia wieńców i wiązanek;
– pieśń Wojska Polskiego.
Inicjatywy towarzyszące obchodom:
28 lutego, godz. 10.00: projekcja filmu „Zapora” (dla szkół), Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, ul. Warszawska 5.
1 marca, godz. 11.00: finał VI Wojewódzkiego Konkursu Edukacyjnego „Żołnierze Wyklęci – Pamięci Zapomnianym Bohaterom Naszego Regionu” (organizatorzy: IPN Delegatura w Kielcach, Wzgórze Zamkowe, III LO im. C.K. Norwida); spotkanie edukacyjne w Kieleckim Centrum Kultury poświęcone Żołnierzom Wyklętym z naszego regionu.
1 marca, godz. 12.00 (dla szkół) i godz. 19.00 (wstęp wolny): koncert „Moja Niepodległa” w Kieleckim Centrum Kultury (organizator: IPN Delegatura w Kielcach, Stowarzyszenie „Passionart”).
2 marca, godz. 8.30-14.00: ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą” w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
4 marca: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – projekt organizowany przez Urząd Miasta Kielce (ogólnopolski organizator: Fundacja Wolność i Demokracja).
6 marca, godz. 10.00: projekcja filmu „Zapora” (dla szkół), Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”.
6 marca, godz. 17.00: wykład dr. Marka Jedynaka „Losy Wyklętych – żołnierze AK w konspiracji niepodległościowej” – Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”.
7 marca, godz. 12.00, 8 marca, godz. 10.00 oraz 12.00; 9 marca, godz. 10.00: projekcja filmu „Zapora” (dla szkół), Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”.
Współorganizatorzy obchodów: Prezydent Miasta Kielce, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii, III L. O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida.
Bieliny
1 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielinach odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej. W programie między innymi:
14.30 Boisko „Orlik” – V Turniej w Piłce Nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych” dla uczniów oddziałów gimnazjalnych;
17.00 Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Bielinach- msza św. sprawowana za wszystkich, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, szczególnie za żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej
18.00 Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich
– „Żołnierze Niezłomni w walce o Wolną i Niepodległą” – wykład dr Ryszarda Śmietanki – Kruszelnickiego, specjalisty w Biurze Badań Historycznych, Delegatura IPN w Kielcach,
– występy artystyczne, wręczenie pucharów dla trzech najlepszych drużyn Turnieju w Halowej Piłce Nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Bielinach po raz szósty, w tym roku w ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Bodzentyn
Już po raz szósty 3 marca 2018 r. na terenie Gminy odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od początku są one organizowane przez Szkołę Podstawową w Leśnej, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna oraz władze samorządowe Miasta i Gminy Bodzentyn. Jak mówi profesor Urszula Oettingen ze stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna, w programie uroczystości będzie między innymi wykład Ryszarda Śmietanki- Kruszelnickiego z Instytutu Pamięci Narodowej -zatytułowany Rotmistrz Witold Pilecki „Żołnierz Niezłomny”. Wystąpią również uczniowie SP w Leśnej z programem artystycznym w hołdzie „żołnierzom wyklętym”. Na zakończenie odbędzie się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, prowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie”. Początek uroczystości związanych z dniem pamięci „żołnierzy wyklętych” 3 marca o godzinie 15.00 w Szkole Podstawowej w Leśnej.
Obchody są organizowane w ramach Rządowego Programu „Niepodległa”.
Busko–Zdrój
W Busku-Zdroju obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się 4 marca. Tego dnia po raz pierwszy w mieście przebiegnie Bieg „Tropem Wilczym”. Organizatorami wydarzenia jest Ponidziańskie Stowarzyszenie Tukidydes i Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
Bieg odbywał się będzie równocześnie na dwóch dystansach: 1963 metry i 4,5 kilometra. 90 uczestników przebiegnie m.in. przez aleję Mickiewicza, Stary i Nowy Park Zdrojowy. Dla uczestników przewidziano pamiątkowe koszulki i medale. Bieg wystartuje o godzinie 12.00.
Łukasz Chodór ze stowarzyszenia Tukidydes informuje, że po biegu uczestnicy spotkają się w buskim Centrum Kultury, by obejrzeć spektakl „I nie zapomnij o mnie” przygotowany przez grupę teatralną „Pegaz”. Po spektaklu uczestnicy wezmą udział w mszy świętej w kościele św. Brata Alberta.
Chęciny
W Chęcinach główne uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym odbędą się w poniedziałek 5 marca.
O godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja odbędzie się nabożeństwo w intencji ojczyzny. Przedstawiony zostanie również program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ze SP w Chęcinach. Jak informuje burmistrz Robert Jaworski, po mszy świętej około godziny 12.30 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na rynku oraz pomnikiem przy ulicy Małogoskiej. Natomiast o godzinie 18.00 w kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach, będzie miała miejsce projekcja filmu „Wilk” oraz spotkanie z Dionizym Krawczyńskim reżyserem obrazu o oddziale partyzanckim Zbigniewa Kruszelnickiego.
Chmielnik
Program uroczystości:
godz. 10:00 – Chmielnickie Centrum Kultury
program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. gen. Kazimierza Tańskiego w Chmielniku pt.:”Pamiętać – to nasz obowiązek”
godz. 17:00
– uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele parafialnym w Chmielniku oraz złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przed Murem Polskich Patriotów.
Jędrzejów
1 marca na grobach Żołnierzy Wyklętych zapalone zostaną znicze. Ponadto pod koniec kwietnia odbędzie kolejny Konkurs Historyczny „Żołnierze Wyklęci” dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Kazimierza Wielka
Działacze ze Stowarzyszenia Rozwoju Regionu w Kazimierzy Wielkiej oraz członkowie i sympatycy Zjednoczonej Prawicy spotkają się 1 marca o godzinie 18.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Stowarzyszenie przygotowało również spektakl artystyczny poświęcony polskiemu powojennemu podziemiu niepodległościowemu i antykomunistycznemu, który kazimierska młodzież zaprezentuje 4 marca o godzinie 16.30 w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
Końskie
Główne uroczystości związane z dniem żołnierzy wyklętych w Końskich odbędą się 1 marca w czwartek o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Armii Krajowej. Zaplanowano spotkanie patriotyczne z udziałem środowisk kombatanckich oraz młodzieży szkolnej, po którym nastąpi złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową przy ulicy 1 maja. Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Obratański, tradycyjnie uzupełnieniem obchodów święta będą biegi organizowane cyklicznie w Parku Miejskim. Pierwszy z nich wystartuje o godzinie 12.00 na symbolicznym dystansie 1963 metrów.
Miedziana Góra
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w gminie Miedziana Góra odbędą się w Zespole Szkół w Kostomłotach II. 1 marca będzie miała miejsce uroczysta akademia przygotowana przez uczniów poświęcona żołnierzom niezłomnym. Ponadto 2 marca (piątek) o godzinie 18 w tamtejszym zespole szkół obędzie się spotkanie z reżyserem Konradem Łęckim oraz projekcja filmu „Wyklęty” oraz spotkanie z reżyserem obrazu. Ponadto od poniedziałku 27 lutego w Zespole Szkół w Kostomłotach II oglądać będzie można wystawę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego.
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowiec Świętokrzyski po raz siódmy zaangażuje się w upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne trzydniowe obchody organizuje społeczny komitet, w skład którego wchodzą: Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci, Starostwo Powiatowe, Klub Gazety Polskiej, Jednostka Strzelecka „Strzelec”, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica oraz Stowarzyszenie Kukiz 15.
Senator Jarosław Rusiecki, który sprawuje honorowy patronat nad wydarzeniem mówi, że ma ono na celu wspólne oddanie czci bohaterom.
– Zachęcamy do tego ostrowczan, mając w pamięci szczególnego bohatera, żołnierza wyklętego, honorowego obywatela miasta, generała Antoniego Hedę „Szarego”, który od początku stycznia ma swoją ulicę w Ostrowcu Świętokrzyskim – powiedział senator.
Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda tłumaczy, że program stworzony został tak, aby dotarł do jak największej grupy ludzi, szczególnie osób młodych, młodzieży szkolnej. Dodaje, że żołnierze wyklęci są ważni dla historii Polski, ponieważ między innymi dzięki nim posługujemy się dziś językiem polskim.
– Historia, której nas do tej pory uczono, często pomijała tych, którzy walczyli z sowietami, czyli tak naprawdę z następną okupacją – mówi starosta. Przypomina także, że prócz ulicy Antoniego Hedy „Szarego” w Ostrowcu znajduje się także rondo Narodowych Sił Zbrojnych. Dodaje, że powstało z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Katarzyna Ślusarz reprezentująca Ostrowieckich Patriotów mówi, że program trzydniowych obchodów najbogatszy jest 1 marca. To projekcja dwóch filmów, w tym przedpremierowo „Obławy” w reżyserii Maksymiliana Bednarza, będzie także koncert Jarosława Konowałka i wykład historyka IPN-u, Marka Jedynaka. O godzinie 21.00 na rondzie NSZ złożone zostaną kwiaty i znicze.
W pozostałe dni odbędą się m.in. zawody strzeleckie, wykłady historyków z delegatury IPN w Kielcach oraz koncert „Hołd dla Bartka” w wykonaniu Tomasza Kusia z zespołem.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu Świętokrzyskim:
28 lutego, godz. 12.00, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, ul. Iłżecka 37
- wykład Marzeny Grosickiej (Delegatura IPN w Kielcach) „Sytuacja polityczna w Polsce w latach 1945-1947 (zarys problemu)”;
- wykład dra Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego (Delegatura IPN w Kielcach) „Walczyli o Polskę Niepodległą. Żołnierze Niezłomni na Kielecczyźnie 1945-1950”.
1 marca
godz. 14.00, I LO im. Stanisława Staszica, ul. Kilińskiego 19
- projekcja filmu „Pachołki Moskwy”, reż. Alina Czerniakowska;
- koncert gitarowy Jarosława Konowałka.
godz. 19.00, Galeria Fotografii Kino Etiuda, Aleja 3 Maja 6
- wykład dra Marka Jedynaka (Delegatura IPN w Kielcach) „Kadra dowódcza 2. Dywizji Piechoty Legionów AK w konspiracji niepodległościowej”;
- przedpremierowy pokaz filmu „Obława”, rez. Maksymilian Bednarz.
godz. 21.00, rondo Narodowych Sił Zbrojnych w Ostrowcu Świętokrzyskim
- złożenie kwiatów i zniczy.
2 marca
godz. 10.00 Klub Sportowy „Świt” w Starachowicach, ul. Strzelnicza 29
Zawody strzeleckie o Puchar Starosty Ostrowieckiego (drużyn szkolnych, instytucji, stowarzyszeń). Zgłoszenia zespołów 4-osobowych na rzecznik@powiat.ostrowiecki.eu. Wyjazd sprzed Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim o godz. 9.00.
godz. 19.00, Klub Perspektywy, Aleja 3 Maja 6
- koncert muzyczny „Hołd dla Bartka” – Tomasz Kuś z zespołem (wstęp wolny).
Swoje obchody organizuje koło im. Jana Piwnika „Ponurego” Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Program:
10:45 – zbiórka pocztów sztandarowych przy Kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła;
10:55 – wprowadzenie pocztów sztandarowych;
11:00 – uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych;
12:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Poległych i Pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej.
Pińczów
W Pińczowie symboliczny hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego złożą członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia, którzy 4 marca o godzinie 12:00 spotkają się na mszy świętej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po niej uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze w tamtejszej kaplicy katyńskiej.
Mieszkańcy powiatu pińczowskiego 4 marca wezmą również udział w Biegu „Tropem Wilczym” w Chrobrzu.
Skarżysko-Kamienna
W Skarżysku-Kamiennej 27 lutego o godzinie 18.00 w Ośrodku Patriotyczno-Społecznym Civitas Polonia przy ulicy Kościuszki 38 odbędzie się spotkanie autorskie z redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci” – Kajetanem Rajskim. Wstęp wolny.
Sandomierz
W Sandomierzu obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godzinie 12.30 uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod symboliczną mogiłą Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym.
Dalsza część uroczystości odbywać się będzie od godziny 17 na cmentarzu katedralnym przy grobie ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. „Kruk”. Zaplanowano przemówienia okolicznościowe. Strzelcy będą trzymać w dłoniach płonące pochodnie. Pół godziny później rozpocznie się Marsz Pamięci. Zebrani przejdą do kościoła św. Józefa gdzie odbędzie się msza w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych oraz ppłk Wiktorowskiego ps. „Kruk”.
O godzinie 19 w Klubie Lapidarium rozpocznie się spektakl teatralny pt. „Zapiski oficera Armii Czerwonej” według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa. Jego monodram miał swoją premierę w Teatrze „Stu” w Krakowie.
Uroczystości oprócz posła Marka Kwitka organizuje również dowódca Związku Strzeleckiego Strzelec w Sandomierzu, p.o. dowódcy 3 batalionu radiotechnicznego, Zarząd Powiatowy PiS oraz Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.
Starachowice
Starachowickie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca rozpocznie uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej o godzinie 10.00. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniających żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Panteonie Pamięci Narodowej przed świątynią. O 12.00 w gimnazjum nr 3 przy ulicy leśnej uczniowie zaprezentują program artystyczny poświęcony niezłomnym. Zostanie również rozstrzygnięty miejski konkurs historyczny.
Włoszczowa
We Włoszczowie obchody upamiętniające żołnierzy wyklętych odbędą się w niedzielę 4 marca. Tego dnia już po raz szósty odbędzie się „Bieg Tropem Wilczym”, na terenie zalewu Klekot. Jak informuje Iwona Boratyn rzecznik prasowy Urzędu Gminy we Włoszczowie, w biegu może wziąć udział maksymalnie 130 osób. Dodaje, że z roku na rok zainteresowanie wydarzeniem jest coraz większe.
Bieg odbędzie się równocześnie na trzech dystansach: 1963m (bieg rodzinny, podstawowy), 2 km bieg militarny (z regulaminowym ekwipunkiem). Uczestnicy dystansu militarnego będą musieli pokonać trasę w pełnym umundurowaniu, polowym z plecakiem o wadze 15 kilogramów na całej trasie biegu. Trzecia trasa jest na dystansie 10 kilometrów. Start biegu o godzinie 12. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe koszulki i medale. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie.