Antyfonarz Kielecki, czyli śpiewnik liturgiczny, który był używany od XIV wieku i dary przekazane przez króla Kazimierza Wielkiego to niektóre z eksponatów, jakie można było zobaczyć dzisiaj w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Zwiedzanie świątyni to jedna z feryjnych propozycji Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Ci, którzy przyszli do bazyliki, szczególną uwagę zwracali na tryptyk łagiewnicki. Jego środkowa część przedstawia koronację Matki Boskiej przez Trójcę Świętą. Małgorzata Gorzelak z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach uważa, że jest to szczególnie ciekawy eksponat, ze względu na to, że przedstawieni na nim Bóg oraz Jezus stanowią „lustrzane odbicie”.
– Taka kompozycja miała podkreślić jedność Trójcy Świętej. Na skrzydłach bocznych umieszczono wizerunki dwóch świętych biskupów. Prawdopodobnie jeden z nich to święty Wojciech, a drugi to święty Stanisław. Na skrzydłach wewnętrznych znajdują się sceny pasyjne – opisuje Małgorzata Gorzelak.
Te wizerunki będzie można zobaczyć w trakcie Wielkiego Tygodnia. Otwierając tryptyk katedra nawiązuje do tradycji średniowiecznej, bowiem setki lat temu w dni powszednie takie ołtarze były zamykane.
Osoby, które zwiedzały dzisiaj kielecką katedrę twierdzą, że takie akcje powinny być organizowane częściej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. pan Marian i pani Barbara.
– To wspaniałe, że można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne, takie jak np. skarbczyk. Dzięki temu zobaczyliśmy jak wieki temu wyglądał kult religijny. Nie mieliśmy pojęcia, że te skarby są aż tak wiekowe – mówili.
Zwiedzanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, stąd możliwe, że w przyszłości będą organizowane podobne akcje.