Naukowcy z Polski, Ukrainy i Czech rozmawiali dziś o zbrodniach wymiaru sprawiedliwości w okresie PRL. Międzynarodowa konferencja naukowa odbyła się w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Głównym tematem wystąpień było zaangażowanie organów komunistycznego państwa w eliminowanie organizacji niepodległościowych oraz prezentacja indywidualnych postaw sędziów, prokuratorów, adwokatów i przedstawicieli organów siłowych PRL.
Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że takie konferencje dają możliwość wymiany poglądów, opinii i doświadczeń przedstawicieli świata nauki.
– Dokumenty, które są badane przez naukowców, są ciekawym i trudnym materiałem, bo powstawały w czasie procesów pokazowych między innymi przedstawicieli kościoła katolickiego – dodał.
– Po roku 1947 kościół stał się ważnym przeciwnikiem władzy komunistycznej, ponieważ był potężną instytucją, która dawała opór cywilny. Kościół trzeba było niszczyć różnymi metodami. Jedną z nich były śledztwa i skazywanie księży w różnych procesach pokazowych. Dochodziło do wymuszania zeznań poprzedzonych torturami. Klasycznym przykładem był proces biskupa Kaczmarka – stwierdził doktor Śmietanka- Kruszelnicki.
Zdaniem historyka IPN – o opresyjnym charakterze państwa komunistycznego może świadczyć chociażby to, że tylko w latach 1945-56 na terenie województwa kieleckiego zatrzymano i aresztowano ponad 20 tysięcy osób.
Dzisiejszą konferencję zorganizowały: kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych oraz Winnicki Instytut Kooperatywny.