1 marca w Kielcach odbędą się Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9.00 uczestnicy uroczystości zapalą znicze w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. To min. mur straceń dawnego więzienia kieleckiego, tablica na budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Kapitulnej oraz mogiły na Cmentarzu Partyzanckim.
O godz. 10.00 uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem na cmentarzu na Piaskach, gdzie potajemnie pochowani zostali zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kolejnym miejscem kaźni żołnierzy niezłomnych był las koło Zgórska.
Po południu o 16.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed ścianą straceń w dawnym więzieniu kieleckim przy ulicy Zamkowej a o 17.30 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego. Na maszt zostanie wciągnięta flaga narodowa i odegrany zostanie Hymn Państwowy. Będą także wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za Żołnierzy Wyklętych, Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców.
Żołnierzy niezłomnych będą upamiętniać także uczestnicy Biegu „Tropem Wilczym”. Rywalizacja rozpocznie się w Kielcach 4 marca o godzinie 14.00. W ramach pakietów startowych, uczestnicy otrzymają materiały informacyjne o żołnierzach niezłomnych oraz koszulki z ich wizerunkami. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach – 1963 metrów i 10 kilometrów. Pierwszy nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Zapisy do biegu pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem Wilczym prowadzone są m.in na stronach urzędu miasta w Kielcach.