Sztuka „Wojak Szwejk i pokój na świecie” autorstwa kielczanina Mateusza Pakuły znalazła się w półfinale konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Łącznie na konkurs wpłynęło 259 utworów, z czego do drugiego etapu przeszło 40.
„Wojak Szwejk i pokój na świecie” opowiada o przygodach dobrze znanej, stworzonej przez Jaroslava Haška, postaci. Jednak, jak podkreśla Mateusz Pakuła, jest to tylko nawiązanie do literackiego pierwowzoru, a to, co przydarza się bohaterowi, jest wariacją na temat współczesnego świata, z którego czerpie inspirację. W sztuce wojak pojawia się w postaci kilku bohaterów. Jak tłumaczy autor – jest to na tyle barwna postać, że można ją pokazać w różny sposób.
Mateusz Pakuła w 2014 roku był laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, którą otrzymał za sztukę „Smutki tropików”. Zanim jednak został doceniony przez kapitułę zgłaszał swoje sztuki do konkursu kilkukrotnie. Autor przyznaje, że ma do tego konkursu wielki sentyment. Poza tym cieszy go fakt, że mogą w nim uczestniczyć osoby o pewnym dorobku i nie robi się z tego projektu jedynie inicjatywy dla debiutantów, co podnosi jego rangę.
Mateusz Pakuła jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 2009 roku ukończył studia dramaturgiczne na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest autorem wielu sztuk, z których część miała swoje realizacje w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego. To m.in. „Twardy gnat, martwy świat”, czy „Mój niepokój ma przy sobie broń”. Obecne zgłoszenie do konkursu jest 11 w jego karierze.
Anna Zalewska-Uberman, członkini komisji oceniającej informuje, że początkowo na konkurs wpływało około 150 zgłoszeń, teraz jest ich prawie 300.
– To świadczy o rozwoju konkursu, co również można zauważyć w różnorodności tematycznej zgłaszanych sztuk – dodała.
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to konkurs organizowany od 2007 roku przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora placówki Jacka Bunscha. Co roku oprócz kapituły, w której skład wchodzą m.in. teatrolodzy i ludzie sztuki, powoływana jest również komisja złożona z miłośników teatru, którzy także oceniają sztuki znajdujące się w ścisłym finale, aby następnie przyznać własną, Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną. Konkurs jest naturalną konsekwencją Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych RaPort odbywającego się w maju, w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Teraz Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Justyna Jaworks, Ewa Guderian-Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr, wybierze spośród 40 tytułów, maksymalnie pięć. Autorzy, których sztuki zostaną zakwalifikowane do finału będą znani po 23 marca.