Niepodległościowy ranking 100 najważniejszych wydarzeń ze 100 lat niepodległej ojczyzny przygotowali pracownicy i działacze instytucji kulturalnych z gminy Skalbmierz. Lista będzie przedstawiona do konsultacji grupie historyków, którzy wybiorą z niej 10 wydarzeń zasługujących – ich zdaniem – na szczególną uwagę.
Do współpracy zaproszeni zostaną naukowcy m. in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także nauczyciele historii i jej pasjonaci zarówno z regionu, jak i z Małopolski.
– O opinię chcemy poprosić jak największe grono osób i przedstawić im szeroki zakres historycznych wydarzeń – podkreśla Agata Jackiewicz, dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury. Wśród nich wymienia m. in. uzyskanie praw wyborczych przez kobiety, wybuch I i II wojny światowej czy wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na liście znalazły się również wydarzenia kulturalne, wśród nich np. zdobycie przez Andrzeja Wajdę Złotej Palmy za film „Człowiek z żelaza”, a także wydarzenia sportowe, np. sukcesy siatkarskiej drużyny Huberta Wagnera.
Każde z 10 wydarzeń zostanie następnie przedstawione w sposób wybrany przez organizatorów w różnych formach artystycznego wyrazu. W planach jest między innymi: nakręcenie filmu, przygotowanie spektaklu teatralnego, wystawy fotograficznej, konkursu recytatorskiego i plastycznego. Zaplanowano także konkurs wiedzy historycznej, wykład naukowy, wydanie publikacji oraz zorganizowanie wycieczki do miejsca związanego z wybranym wydarzeniem, połączonej z pieszym rajdem.
W ramach gminnych obchodów 100-lecia niepodległości realizowany będzie również projekt „100 lat mojego życia”. – Zamierzamy dotrzeć do wszystkich stulatków mieszkających w powiecie kazimierskim. Tych, którzy urodzili się w 1918 roku. W projekt zaangażujemy młodych ludzi, którzy z wiekowymi mieszkańcami przeprowadzą cykl wywiadów. Będą to rozmowy o ich młodości i wspomnieniach ze stuletniego życia w niepodległym kraju – wyjaśnia Agata Jackiewicz.
Oficjalna inauguracja skalbmierskich obchodów 100-lecia niepodległości odbędzie się w maju. Współorganizatorami wydarzeń są Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Kultur Wszelakich.