Warsztaty familijne odbyły się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Tym razem, motywem przewodnim była zima w pejzażach polskich mistrzów malarstwa. Uczestnicy poznali także pracę tradycyjnego i współczesnego grafika komputerowego. Zajęcia zakończono warsztatami graficznymi, na których każdy wykonał matrycę metodą kolażu i wydrukował stworzoną przez siebie kompozycję zimową.
Jak przekonywali organizatorzy wydarzenia, zajęcia mają na celu pobudzenie wyobraźni. Robienie kolażu jest bardzo proste, a może być również świetną zabawą i doskonale wpływa na rozwijanie kreatywności. Artur Ptak z Muzeum Narodowego przyznaje, że uczestnicy poznali technikę monotypii, która wyróżnia się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej, niepowtarzalnej odbitki.
– Matryce wykonywaliśmy z różnych materiałów. To był swego rodzaju twórczy recykling, używaliśmy kawałków starych kartonów tkanin czy włóczek - stwierdził.
Elżbieta Sobińska z Kielc przyprowadziła na zajęcia swoją wnuczkę Polę. Jak przyznała, warsztaty są ciekawą alternatywą na kreatywne spędzenie sobotniego przedpołudnia. Dzieci oprócz zabawy mogły pod okiem profesjonalistów poznać techniki malarskie, a samodzielne przygotowanie prac sprawiło im sporo frajdy.
Zajęcia odbyły się w nawiązaniu do aktualnej ekspozycji muzealnej – „Uczeń i Pierwszy Mistrz” przedstawiającej dzieła Kostrzewskiego i Szermentowskiego.