Henryk Dłużewski, laureat Nagrody Kielc jest inicjatorem i projektantem budowy oraz rozbudowy ponad dwudziestu pomników, tablic i innych form architektonicznych, upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Mimo ukończonych 101 lat, aktywnie działa i planuje realizację wielu przedsięwzięć związanych m. in. z upamiętnieniem wydarzeń historycznych i przekazuje następnym pokoleniom wartości historyczno–patriotyczne.
W rozmowie z Radiem Kielce, Henryk Dłużewski podkreślił, że pomniki to pamięć zaklęta w marmurze, granicie i stali. To jest pamięć o naszych bohaterach, o naszych walkach, zwycięstwach i klęskach. Dopóki żyje pamięć, dopóty naród żyje. – Cieszę się, że zostaną po mnie jakieś pamiątki, jak mnie już nie będzie – powiedział.
Henryk Dłużewski zaznaczył, że najbardziej okazałym jego dziełem jest Pomnik Niepodległości przed dworcem PKP w Kielcach. Jego budowa była dużym wyzwaniem. Wysokość monumentu, to ponad 10,5 metra. Kolumna zwieńczona jest orłem z brązu. Głębokość fundamentu wynosi natomiast 7 metrów. Pomnik osadzony jest na czterech potężnych słupach żelbetonowych, o średnicy 0,5 metra każdy, ze względu na charakter gruntu.
Henryk Dłużewski uważa, że Kielce przez ostatnie lata bardzo się zmieniły na korzyść i są jednym z najładniejszych miast w Polsce. W niewielu miejscach nastąpiły tak duże zmiany, w ciągu ostatnich lat.
Henryk Dłużewski jest też m. in. autorem pomnika poświęconego żołnierzom 2 Pułku Artylerii Lekkiej w Kielcach, twórcą projektu konstrukcji pomnika Żołnierzy AK w Kielcach i projektu konstrukcji pomnika „Czwórki Legionowej”. Henryk Dłużewski jest również przewodniczącym Komisji Ochrony Dóbr Kultury Materialnej Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Posłuchaj rozmowy Roberta Szumielewicza z Henrykiem Dłużewskim