Politechnika Świętokrzyska ma stać się nowoczesną uczelnią, kształcącą wysoko wykwalifikowaną kadrę na potrzeby rynku pracy. Uczelnia otrzymała ponad 7 mln zł na doskonalenie oferty i jakości kształcenia z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dzięki tym pieniądzom stworzone zostaną cztery nowe specjalności: Modelowanie informacji o budynku, Inżynieria proekologiczna, Teleinformatyka oraz Komputerowe systemy sterowania i pomiarów. Studenci skorzystają też z dodatkowych szkoleń i warsztatów, które mają im pomóc w tworzeniu i prowadzeniu własnej firmy. Uczelnia poszerzy też ofertę staży w wiodących przedsiębiorstwach regionu.
Renata Janik, doradca Ministra Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina, informuje, że pieniądze zostały skierowane przez resort do mniejszych uczelni regionalnych. Łącznie do rozdania było prawie 250 milionów złotych. Wsparcie mniejszych ośrodków naukowych ma być kluczowe w kontekście rozwoju gospodarki regionalnej. Na dodatkowe szkolenia będzie mogła liczyć też kadra uczelni. Politechnika planuje cykl kursów, dotyczących podnoszenia efektywności pracy, systemów motywacyjnych oraz zarządzania projektami.
To nie pierwszy duży projekt, realizowany przez kielecką uczelnię. Ma też współpracować z działającymi w województwie zakładami przemysłowymi. Planuje utworzenie 12 pracowni badawczych, które mają być bazą naukową dla firm działających w segmentach inteligentnych specjalizacji regionu. Mówił o tym na naszej antenie profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki
Poseł Michał Cieślak z partii Porozumienie Jarosława Gowina uważa, że Politechnika, już teraz skutecznie współpracuje z przedsiębiorstwami z regionu. Dodatkowe dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozwoli uczelni na opracowywanie i wdrażanie w życie kolejnych innowacyjnych pomysłów. Zaznaczył, że uczelnia prowadzi wspólne badania z takim potentatami jak skarżyskie MESKO.
W piątek (16.02) władze uczelni przedstawią szczegóły nowego projektu.