W Wąchocku przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego uczczono 76 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Oddano hołd bohaterom i zapalono znicze.
Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że ten pomnik powstał jako pierwszy w Polsce, w nowej rzeczywistości.
– Tu w cieniu Opactwa Cysterskiego w Wąchocku gdzie jest cały panteon wielkich ludzi Armii Krajowej, którzy całym życiem służyli Bogu i Ojczyźnie. Dziś oddajemy im część – powiedział poseł.
Przytoczył także słowa poety żołnierza Armii Krajowej Zbigniewa Kabata ps. Bobo.
– Byłaś dla nas radością i dumą jak stal prężna, jak żywioł surowa, ustom – pieśnią, sercu – krwawą łuną, Armio Krajowa.
W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Wąchocka, Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego i starosta starachowicki Danuta Krępa.
Przypomnijmy, w nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została zawiązana Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. W czasie największego rozwoju w 1943 roku, AK liczyła około 380 tysięcy żołnierzy.