„W nurcie życia, w nurcie historii”, to jedna z propozycji feryjnych Kieleckiego Centrum Kultury. Pierwszy pokaz zaplanowany jest na dzisiaj.
Łącznie odbędzie się cztery pokazy, podczas których zostanie zaprezentowanych osiem filmów.
Wszystkie dokumenty będą poruszać różnorodne tematy. Każdy z widzów będzie mógł w programie pokazów znaleźć coś dla siebie. Będą filmy poruszające zarówno temat muzyki jak i piłki nożnej.
PROGRAM FILMOWYCH FERII:
19 LUTEGO – GODZ. 13:00
MOJE ŻYCIE JEST KOLOROWE
pokaz filmów
„MOI ROLLINGSTONSI” – REŻ. JAN SOSIŃSKI
13 kwietnia 1967 r. 17-letnia Ola przeżyła coś, co zmieniło jej życie. Była w gronie szczęśliwców, którym udało się dostać na warszawski koncert The Rolling Stones, pierwszy, jaki zespół zagrał za żelazną kurtyną. To ona rzuciła na scenę czerwone goździki, dzięki którym stała się częścią legendy tego koncertu. 29-letni wówczas fotograf Marek Karewicz był przewodnikiem i tłumaczem Rolling Stonesów w czasie ich pobytu w Polsce. W pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia pani Aleksandra i pan Marek spotykają się ponownie i rozmawiają zarówno o swoich wspomnieniach, jaki i o tym, jak ten wyjątkowy koncert wpłynął na ich dalsze losy.
„TAKI TROCHĘ CHORY” – REŻ. MONIKA SKRZYPCZAK
Opowieść o Jacku, który ze swoją ciężką chorobą – stwardnieniem rozsianym postanowił walczyć… śmiechem. Jacek opisuje swoją sytuację, dzieli się doświadczeniami i swoim życiem w sposób prześmieszny, a wszystko to przed szeroką publicznością w formie stand-upu.
MAŁA SCENA KCK
19 LUTEGO – GODZ. 18:00
W ŻYCIU SIĘ NIE PODDAM
pokaz filmów
„MÓW MI RICO” – REŻ. SZYMON PIEGZA
Ryszard Rico Kacysz to według Polskiego Związku Piłki Nożnej najstarszy czynnie grający piłkarz w Polsce. Śmierć żony sprawiła, że boisko stało się dla niego najważniejszą odskocznią od problemów życia codziennego. W młodości marzył o występach w kadrze Reprezentacji Polski, teraz marzy jedynie, by móc jak najdłużej wychodzić na boisko.
„SŁOŃ JAKI JEST” – REŻ WALDEMAR WIŚNIEWSKI
Pan Grzegorz z łódzkiego zoo jest najstarszym w Polsce opiekunem słoni, zaś 50-letnia słonica Magda, którą się zajmuje od 38 lat, jest najstarszym słoniem w polskich ogrodach zoologicznych. Łączy ich specyficzna więź, którą widać już po krótkiej obserwacji. Pan Grzegorz doskonale zna zwyczaje Magdy, jej ulubione przysmaki i czynności pielęgnacyjne. Pięknie z nią rozmawia, ona odpowiada mu na swój specyficzny sposób. Komunikują się perfekcyjnie poprzez system komend oraz mowę ciała; można powiedzieć, że są w dużej zażyłości. Znają się od tylu lat, że można powiedzieć o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem oraz o człowieku, który całe swoje życie zawodowe związał z jednym zwierzęciem i jednym ogrodem zoologicznym.
MAŁA SCENA KCK
21 LUTEGO – GODZ. 13:00
PAMIĘTAJ O ŻYCIU
pokaz filmów
„SKAZANY NA NIEPAMIĘĆ” – REŻ. AGNIESZKA NIEMIEC
Bohaterem dokumentu jest nieżyjący Jacek Żaba. Nowohucianin, rocznik 63. Zapomniany więzień polityczny, ofiara represji politycznych stanu wojennego. Skazany za sabotaż w krakowskiej zajezdni autobusowej (za czynienie przygotowań do zamachu terrorystycznego). W PRL zaszczuty na śmierć…
„ZIEMIA BEZDOMNYCH” – REŻ. MARCIN JANOS-KRAWCZYK
Film dokumentalny poświęcony ludziom bezdomnym, którzy od 2006 roku przy pensjonacie św. Łazarza w Ursusie budują jacht pełnomorski. Celem ich pracy jest ukończenie jachtu pełnomorskiego i wypłynięcie w półtoraroczny rejs dookoła świata. Ideę zaszczepił w nich kamilianin Ojciec Bogusław Paleczny, który zmarł w 2009 roku. Misja trwa, bezdomni wraz z kapitanem realizują wspólne marzenie, nie tylko po to aby przełamać stereotyp bezdomności, ale przede wszystkim by pomóc samym sobie.
MAŁA SCENA KCK
21 LUTEGO – GODZ. 18:00
NAUKA Z ŻYCIA
pokaz filmów
„NAUKA”- REŻ. EMI BUCHWALD
Wielokrotnie nagradzany dokument pokazujący paradoksy nauczania szkolnego. Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej starają się zrozumieć i wraz z rodzicami interpretować wiersz Juliana Tuwima pt.: „Nauka”.
„ZACHEUSZ” – REŻ. PIOTR BUCZAK, PAWEŁ PUTON
Obraz opowiada o niezwykłych losach Zacheusza Pawlaka, harcerza, działacza konspiracyjnego, więźnia Majdanka, lekarza i społecznika, autora wstrząsającej książki „Przeżyłem”, opisującej okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych.
Na wszystkie pokazy obowiązuje wstęp wolny.
Oprócz tego, w niedzielę, 18 lutego, o godzinie 18.00 na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, obędzie się koncert Renaty Przemyk, która zaśpiewa pieśni Leonarda Cohena.
Natomiast 23 lutego o godzinie19.00 KCK zaprasza widzów na dużą scenę, gdzie zostanie zaprezentowane widowisko „Usłyszeć taniec” pokazujące różne gatunki taneczne, w tym flamenco i step irlandzki.