Ceramice Ekwadoru poświęcony był wykład, który w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim wygłosiła podróżniczka i artystka Dorota Łasisz. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Instytutu Kultur i Języków Obcych ostrowieckiej uczelni.
Dorota Łasisz pasję podróżniczą łączy z życiem zawodowym. Z Ameryki Południowej czerpie inspiracje do kolejnych prac. Czym różni się ceramika polska od ekwadorskiej? Zdaniem Doroty Łasisz – przede wszystkim metodami wypalania. Współcześnie w Europie używa się pieców elektrycznych, w których temperaturę ustawia się za pomocą termostatu.
– W Andach wciąż piece opalane są chrustem i osiągnięcie wymaganych parametrów ciepła zależy od umiejętności artysty. Wzornictwo różni się w zależności od regionu, można spotkać wzory kwiatowe, graficzne czy zwierzęce – mówiła artystka.
Podczas wykładu można było poznać twórczość największych ceramików Ekwadoru – Eduardo czy Margerity Fernandez.
Organizatorem spotkania był Instytut Kultur i Języków Obcych Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, który ma charakter międzywydziałowy. Jego celem jest popularyzacja języków obcych i poznawanie innych kultur. Jak zaznacza doktor Paweł Kaptur, tego typu wykłady mają wypełniać lukę, którą w innych miastach zapełniają kluby podróżnika.
Spotkania kulturoznawcze organizowane są w WSBiP w Ostrowcu od trzech lat. Kolejne mają być związane z Afryką.