Kolejna miejscowość z regionu chce zostać miastem. W kolejce po prawa miejskie ustawia się Pacanów. Radni gminy podjęli na dzisiejszej sesji uchwałę zobowiązującą wójta do rozpoczęcia starań o zmianę statusu miejscowości.
Pacanów miastem był od 1265 do 1869 roku. Prawa miejskie miejscowości nadał książę Bolesław Wstydliwy, odebrał car Aleksander II, przeprowadzając w królestwie polskim reformę miejską. Na mocy carskiego ukazu pozbawiono praw miejskich 336 polskich miast. W tym gronie znalazł się również Pacanów.
Mieszkańcy miejscowości pozytywnie wypowiadają się o zamierzeniach władz gminy. Jak mówią, miejscowość, która jest znana w całej Polsce, dzięki literackiej postaci Koziołka Matołka zasługuje na to, by być miastem. Część z nich wypatruje w zmianie statusu możliwości dalszego rozwoju miejscowości i nowych miejsc pracy. Są jednak również osoby, które obawiają się, że jeśli Pacanów stanie się miastem, to zwiększą się opłaty lokalne i podatki.
Wójt gminy Wiesław Skop uspokaja, że zmiana statusu miejscowości nie wiąże się z żadnymi podwyżkami. Podkreśla, że prawa miejskie należą się Pacanowowi m.in. ze względu na fakt, że kiedyś już je posiadał. Jak tłumaczy, na terenie miejscowości mieszka zaledwie kilkunastu rolników, istnieje w nim miejska infrastruktura, a także znajduje się cenny zabytek, czyli Sanktuarium Pana Jezusa Konającego i instytucja kultury o znaczeniu europejskim.
– Zupełnie inaczej brzmi wyrażenie Europejska Stolica Bajki w mieście Pacanowie niż w wiosce Pacanów – uważa wójt.
– Liczymy, że w związku ze zmianą statusu uda nam się pozyskać dodatkowe pieniądze przeznaczane dziś na rozwój infrastruktury miast i małych miasteczek, po które my jako wioska nie możemy póki co sięgać – dodaje.
W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący rady gminy Jan Nowicki. Jak zaznaczył, Pacanów spełnia wszystkie wymagania przewidziane dla miejscowości, które chcą ubiegać się o zmianę statusu, oprócz liczby mieszkańców, których obecnie jest około 1200. Przepisy wymagają, by było ich co najmniej 2 tysiące. Radny dodał, że zamiar uruchomienia procedury przywrócenia praw miejskich jest wynikiem wielu rozmów z mieszkańcami w tej sprawie.
– Nie ma żadnych przeciwwskazań, by Pacanów ponownie mógł stać się miastem. Inne, mniejsze świętokrzyskie miejscowości występują o zmianę statusu i jest im ona przyznawana. Dlaczego Pacanów, jako Europejska Stolica Bajki nie mógłby być miastem? - pyta przewodniczący rady gminy.
Dużą szansę dla rozwoju Pacanowa w przywróceniu praw miejskich widzi dyrektor Europejskiego Centrum Bajki, Karolina Kępczyk. Jako wiceszef Lokalnej Organizacji Turystycznej, liczy, że uda się w niedalekiej przyszłości przekształcić Pacanów ze wsi, do której turyści przybywali zaledwie na 6 godzin, w prawdziwą bazę rekreacyjną i wypadową do całego regionu: do Rytwian, Wiślicy, Solca, Buska, na wyprawy po rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych czy spływy kajakowe. Jak przypomina, już dziś sprzedawane są pakiety atrakcji: Bałtów – baseny mineralne w Solcu – Pacanów.
– Chcemy rozbudzić wśród mieszkańców modę na przedsiębiorczość i dać im do tego możliwość poprzez rozbudowę Centrum Bajki o Park Rozrywki, który dziennie będzie odwiedzało 2 tysiące turystów. Będzie brakowało pomieszczeń do wynajmu noclegów, lokali gastronomicznych czy punktów sprzedaży pamiątek – zaznaczyła Karolina Kępczyk.
Samorząd Pacanowa liczy, że po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych i przygotowaniu niezbędnych dokumentów wniosek w sprawie zmiany statusu mógłby trafić na biurko wojewody, a następnie do Ministerstwa Spaw Wewnętrznych i Administracji pod koniec roku. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, Pacanów będzie miastem od 1 stycznia 2020 roku.
O przywrócenie praw miejskich ubiegają się obecnie w regionie również Pierzchnica, Nowa Słupia, Szydłów i Nowy Korczyn, natomiast od 1 stycznia tego roku do grona świętokrzyskich miast dołączyły już: Łagów, Radoszyce i Wiślica.