Kieleccy planiści opracowali plan zagospodarowania przestrzennego dla południowej części miasta u zbiegu ulic Wrzosowej i Księdza Jerzego Popiełuszki. Dokument został przygotowany specjalnie pod potrzeby Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar, które ma zostać wybudowane w Kielcach. Teren objęty planem obejmuje ponad 11 hektarów.
Artur Hajdorowicz dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta podkreślił, że to jedna z najważniejszych inwestycji w historii Kielc. To są m.in. najwyższe technologie, nowe miejsca pracy i współpraca z kieleckimi uczelniami. Politechnika Świętokrzyska zamierza utworzyć nowy kierunek, metrologię.
Dyrektor przypomniał, że był sporządzony plan dla tego terenu. Zdobył nawet nagrodę „Grunt na medal” i można było budować laboratorium na podstawie dokumentu sprzed 10 lat. Jednak, aby wyeliminować wszelkie ryzyko zdecydowano się na przygotowanie dokumentu specjalnie pod potrzeby i w konsultacji z Głównym Urzędem Miar.
Izabela Wrona z Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta zwróciła uwagę, że teren ujęty w dokumencie jest przeznaczony pod usługi publiczne. Dopuszczona wysokość zabudowy to 28 metrów. Przewidziana jest też lokalizacja dominaty o wysokości 40 metrów. Ma to być urządzenie ciśnieniowe, ale nie będzie to typowa wieża ciśnień. Około dwóch hektarów powierzchni zajmą tereny zielone z dopuszczoną infrastrukturą przeznaczoną dla laboratorium GUM.
Dokument zostanie wyłożony do publicznego wglądu 12 lutego. Dyskusję publiczną zaplanowano na 7 marca. Pod obrady Rady Miasta trafi na kwietniowej lub majowej sesji. Artur Hajdorowicz dodał, że 1 marca zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar. Teren jest dość trudny, bo nie jest on płaski. Jednak jednym z celów tego konkursu będzie wykorzystanie pochyłości terenu jako atutu, a nie przeszkody.
Opracowanie zasad konkursu przygotowuje Stowarzyszenie Architektów Polskich.