Cztery osoby związanych z regionem świętokrzyskim odznaczono dziś Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to przyznawane jest m. in. za wybitne osiągnięcia w rozwoju kraju.
Wśród uhonorowanych jest ksiądz Krzysztof Jan Rusiecki, krajowy kapelan rzemieślników, ksiądz Wiesław Kowalewski, rektor kościoła i dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, dwaj przedsiębiorcy związani z ostrowieckim Cechem Rzemiosł Jerzy Białas, były starszy cechu, nestor rzemieślników oraz Adolf Jabłoński, właściciel firmy Drogowiec. Z kolei ks. infułat Czesław Wala związany z Sanktuarium w Kałkowie, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości, który brał udział w uroczystościach stwierdził, że jest dumny, z tego, że wiele środowisk ziemi świętokrzyskiej swoimi kompetencjami i wiedzą służą naszemu państwu. – Produkty i usługi w rzemiośle często pochodzą z pracy własnych rąk rzemieślnika i przekazywane są z pokolenia na pokolenie – powiedział. Jak dodał, takich wartości powinniśmy chronić i strzec. Jego zdaniem, pomóc w tym mogą zmiany, jakie zachodzą w szkolnictwie zawodowym, a mała przedsiębiorczość to ważny wkład w rozwój gospodarczy regionu i kraju.
Ksiądz Krzysztof Rusiecki jest krajowym kapelanem rzemieślników. Jak zaznacza Marcin Jabłoński, starszy Cechu Rzemieślników w Ostrowcu, ksiądz kapelan działa na rzecz dialogu środowisk przedsiębiorców, wspiera szkolnictwo zawodowe i kształcenie w systemie rzemieślniczym. Podczas powodzi w 2010 roku aktywnie działał na rzecz poszkodowanych w Sandomierzu i okolicach. Udało mu się wtedy zjednoczyć działania Cechów Rzemieślniczych z całego kraju, co zaowocowało realną pomocą dla poszkodowanych.
Jerzy Białas był współtwórcą Ostrowieckiego Dnia Rzemiosła. Przez trzy kadencje przewodniczył ostrowieckiemu Cechowi. Zaangażowany w działalność charytatywną i oświatową. Wspierał organizację wypoczynku dzieci w ramach tzw. „zielonych szkół”. Jest fundatorem pomocy dydaktycznych i wyposażenia dla wielu placówek na terenie powiatu. Związany jest z branżą elektryczną.
Adolf Jabłoński działalność gospodarczą rozpoczął w 1984 roku. Poza prowadzeniem firmy angażował się w inicjatywy na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób najuboższych. Był fundatorem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. Dzięki jego pomocy corocznie około 30 młodych ludzi korzysta z wypoczynku letniego. Adolf Jabłoński wspierał także aktywnie budowę hospicjum w Kałkowie oraz Ośrodek Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dzisiejsze uroczystości odbyły się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.