Młodzieżowa Rada Miasta w Kunowie podsumowała drugą już kadencję, w trakcie której młodzi ludzie mogli włączyć się, nie tylko, jako głos doradczy, w prace samorządu. Burmistrz Kunowa Lech Łodej, który był inicjatorem powstania tego gremium, zaznacza, że głos młodzieży jest bardzo ważny dla samorządu gminnego.
Najczęściej są to sugestie dotyczące organizacji życia kulturalnego i sportowego. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Młodzieżowej Rady Miasta jest organizacja spotkania charytatywnego „Serdeczniak Kunowski”. To impreza integrująca ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. W tym roku trwają przygotowania do trzeciej edycji spotkania. Poza tym młodzież angażuje się w wolontariat, organizację uroczystości patriotycznych czy pomoc niepełnosprawnym podczas wypoczynku letniego.
Julia Pająk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, podkreśla, że w ciągu dwóch kadencji udało się określić zakres działań rady, a także nawiązać kontakty ze stowarzyszeniami prowadzącymi podobną działalność na terenie całego kraju. Dziś wyjaśnione zostały także zmiany w statucie młodzieżowych rad. Ich kompetencje rozszerzono, młodzi ludzie mają nie tylko głos doradczy czy opiniujący, ale mogą realnie wpływać na los gminy.
Podczas obrad rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny „Gmina Kunów – moje miejsce na Ziemi”. Natalia Baran z młodzieżowej rady podkreśla, że celem konkursu było poznanie historii gminy, pokazanie jej największych walorów i zabytków. Udział w rywalizacji skłania uczestników do głębszego poznania swojej małej ojczyzny. Prace konkursowe były tego dowodem – dodała.
Młodzieżowa Rada Miasta w Kunowie, to jedyny taki organ działający w powiecie ostrowieckim. Liczy 15 osób z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.