Konwent powiatów województwa świętokrzyskiego wystosował apel do Ministra Zdrowia. Domaga się w nim podjęcia konkretnych działań zmierzających do „zażegnania kryzysu w funkcjonowaniu ogólnopolskiego systemu ochrony zdrowia”
Apel ma związek z patową sytuacją, jaka pojawiła się w funkcjonowaniu Szpitala Specjalistycznego w Końskich. Jak informowaliśmy wbrew wcześniejszym deklaracjom dyrekcji, lecznica nie dostanie z NFZ-u dodatkowych pieniędzy, które miały być przekazane na podwyżki dla lekarzy. Przypomnijmy, 56 z 96 dyżurujących w szpitalu specjalistów wypowiedziało klauzulę opt–out, czyli nie zgodzili się pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Żądali niemal dwukrotnego wzrostu płac, na co ostatecznie przystała dyrekcja koneckiego szpitala.
Zrobiono to mimo, że starostwo nie dysponowało funduszami na ten cel. NFZ, który zapewnia finasowanie szpitala również, nie przewiduje zwiększenia ryczałtu. Wyjaśnia, że dodatkowe pieniądze mogą być przyznane tylko w przypadku jeżeli w poprzednim okresie rozliczeniowym jest więcej usług medycznych.
Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski oraz przewodniczący konwentu powiatów województwa świętokrzyskiego przyznaje, że sytuacja w Końskich jest niepokojąca.
– Dyrektor wypełnił weksel bez pokrycia. Była to jego samowolna decyzja, o czym zapewniał nas dzisiaj starosta konecki. Liczymy, że sytuacja zostanie opanowana, a roszczenia lekarzy w jakiś sensie zaspokojone. Najważniejsze, aby ten problem nie rozlał się na całe województwo – stwierdził.
Zdaniem starostów to Ministerstwa Zdrowia powinno podjąć konkretne rozwiązania systemowe mające na celu przede wszystkim zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie żądań finansowych lekarzy i pielęgniarek. Należy także przeprowadzić analizę obecnego systemu kształcenia lekarzy w Polsce w kierunku ułatwienia dochodzenia do uzyskania specjalizacji.