Strategiczne planszowe gry historyczne, to pomysł na zainteresowanie młodych ludzi historią i podanie im tych informacji w przystępny i ciekawy sposób. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, którego prezes Dionizy Krawczyński podkreśla, że to naturalna konsekwencja obserwacji tego, co nas otacza.
– Takie gry stają się coraz bardziej modne. Naszym celem było połączenie dwóch kwestii, przypominanie o historii działań Armii Krajowej na naszym terenie, a także trafienie do nowego odbiorcy – wyjaśnia.
Przygotowanie jednej gry strategicznej zajmuje ponad rok. Począwszy od pomysłu, po przygotowanie merytoryczne, stworzenie projektu graficznego i produkcję. Dionizy Krawczyński podkreśla, że to ogromna praca. Najwięcej czasu pochłania przygotowanie merytoryczne.
Do tej pory ukazały się m.in. „Szewce 1944” – gra dotycząca bitwy, którą oddziały AK stoczyły z Niemcami 18 września 1944 roku, „Chotów 1944” – planszówka nawiązująca do starcia z 30 października 1944 roku w Olesznie oraz Chotowie, a także najnowsza „Chmielnik 22.09.1944” opowiadająca o opanowaniu Chmielnika przez oddział „Wybranieckich”, dowodzony przez Mariana Sołtysiaka „Barabasza”.
W najbliższym czasie planowane jest stworzenie gry dotyczącej „Kadrówki”. Ma być ona przeznaczona dla czworga graczy, wcielających się w dowódców, do których zostaną przyporządkowane 12 centymetrowe figurki. Każdy z nich wyruszy z Krakowa i jego celem będzie dotarcie do Kielc. Ten, kto zrobi to najszybciej, wygrywa.
Wszystkie gry można kupić zarówno przez Internet, jak i w kilku punktach stacjonarnych. Jedynie gra dotycząca Kadrówki nie będzie udostępniona w regularnej sprzedaży, otrzymają ja m.in. uczestnicy tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W maju tego roku ruszy również strona internetowa, na której będzie można odwiedzać– poprzez geolokalizację, różne miejsca naszego regionu, istotne podczas walk w okresie 1939 – 1945. Dwa razy w roku natomiast będą organizowane miesięczne konkursy związane z tymi lokalizacjami. Platforma będzie dostępna na stronie www.akokregkielecki.pl, na razie robocza nazwa tej podstrony to „Miejsca pamięci”.