Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński twierdzi, że jednym z najważniejszych zadań w tym roku będzie przyspieszenie realizacji programów regionalnych, w których samorządy lub przedsiębiorcy mogą ubiegać się o unijne dofinansowanie.
Zdaniem ministra jeśli wydawanie pieniędzy nie przyspieszy, to niektórym regionom będzie groziła utrata funduszy unijnych. Wśród regionów, które zdecydowanie odstają w skali kraju w wydatkowaniu środków unijnych jest świętokrzyskie.
Wbrew statystyce Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, twierdzi, że świętokrzyskie poradzi sobie z wydaniem pieniędzy. W regionie stosowany jest mechanizm tzw. preumów, które nie są widoczne w systemie ministerstwa. Przy wyliczeniach resort bierze bowiem pod uwagę wyłącznie ostateczne kontrakty.
Marszałek przyznaje jednak, że są obecnie problemy z realizacją umów, ponieważ beneficjenci są zaskakiwani wyższymi cenami w przetargach, co powoduje, że muszą dostosowywać plany i zmierzenia inwestycyjne do aktualnych cen.
Problemy z wydawaniem unijnych pieniędzy mają także inne województwa w Polsce Wschodniej. Wyjątkiem jest Podkarpackie, które na tym tle wyróżnia się pozytywnie.
Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego, należący do Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, że to efekt doświadczenia, które posiada Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. To jedna z osób, która współtworzyła program operacyjny rozwoju Polski Wschodniej. Jerzy Cypryś zwraca również uwagę na dobrą współpracę z miejscowymi samorządami.
– To efekt dobrze określonej strategii realizowanej przez marszałka, ponieważ do szeregu rozwiązań trzeba przekonać samorządowców i stworzyć nić współpracy. To na Podkarpaciu udaje się dzięki ścisłej współpracy wielu podmiotów. W województwie podkarpackim nie funkcjonują tzw. pre-umowy, które de facto pokazują jedynie zamiary inwestora bez niezbędnej do uzyskania unijnego wsparcia dokumentacji. Pre-umowy nie obligują także strony do realizacji nawet zatwierdzonego zadania.
Dziś w Kielcach odbyło się spotykanie komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP. Komisja wskazała, że należy kontynuować wsparcie unijne dedykowane regionom Polsce Wschodniej w kolejnej perspektywie po 2020 roku.
Województwo podkarpackie jest jedynym w Polsce, gdzie w ostatnich wyborach samorządowych wygrało Prawo i Sprawiedliwość i rządzi samodzielnie w Sejmiku. W pozostałych regionach władze sprawuje koalicja PO-PSL.