Wystawę irańskich lalek można oglądać w galerii „Abrakadabra”, znajdującej się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycję stanowi ponad 80 lalek z sześciu różnych spektakli, zrealizowanych na przestrzeni kilkunastu w Teheranie. Były to m.in. „Dom Bernardy Alba”, według Federico Garcii Lorci, a także „Matka Courage i dzieci” Bertolta Brechta.
Marek Żurawski – dyrektor organizacyjny festiwalu „Lalka też Człowiek”, z którego wystawa przywędrowała do Kielc podkreśla, że zakochał się w tych lalkach od razu. Większość z nich nie różni się diametralnie od europejskich. Jednak niektóre mają bardzo charakterystyczne elementy, nawiązujące do kultury i historii rejonów, z których pochodzi ich twórczyni Zahra Sabri. Na przykład twarz jednej z nich została stworzona na wzór podobizn królów perskich.
– Są na tyle charakterystyczne, że każdy, kto je zobaczy, od razu kojarzy ją z Bliskim Wschodem– dodaje.
Eksponaty, znajdujące się w zbiorze „Kosmos Zahry Sabri” zostały wykonane m.in. z drutu, gliny ceramicznej i miazgi drzewnej. Niektóre z nich, są tworzone na scenie podczas spektakli. Kustosz Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej – Monika Bocheńska podkreśla, że prezentowane lalki łączą ze sobą wiele poetyk.
– To jest zupełnie inny świat, inna kultura. Gdy widzimy te lalki w gablocie, mogą się wydawać niezrozumiałe, jednak gdy animuje je aktor, nagle wszystko staje się jasne dla widza – dodaje.
Zahra Sabri rozpoczęła karierę w 1990 roku. Do tej pory prezentowała swoje spektakle m.in. we Francji, Kazachstanie, a także Hiszpanii. Charakteryzują się one różnorodnością formy, która swoje inspiracje czerpie z zachodniej estetyki, a także irańskiej tradycji. Wystawę można oglądać do dziewiątego marca.