Blisko 8,5 mln zł otrzymał z Ministerstwa Zdrowia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Pieniądze przeznaczone zostaną na doposażenie oddziałów neonatologii i pediatrii. Zakupione zostaną m.in. hybrydowe inkubatory, respiratory, kardiomonitory, aparat rentgenowski oraz rozbudowany zostanie system pamięci przechowujący historię chorób pacjentów.
Jak przypomniał Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia, szpital na Czarnowie nie jest placówką zarządzaną przez resort zdrowia, ale lecznica stanowi ważny element m.in. w kształceniu kadry lekarskiej, stąd otrzymał tak dużą dotację.
– Takie szpitale, jak ten na osiedlu Czarnów mają możliwość ponadregionalnego udzielania pomocy, a tym samym stanowią bardzo ważny element zarówno w kształceniu kadry medycznej, jak i w udzielaniu wszelkiego wachlarza świadczeń zdrowotnych – powiedział.
Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że rząd wspiera polską i świętokrzyską służbę zdrowia. Jak przypomniała, to dzięki dotacji w Kielcach powstanie centrum urazowe dla dorosłych.
– Dzieci to nie koszt, to inwestycja. Wprowadziliśmy program „Rodzina 500 plus”, który przynosi efekty. Teraz inwestujemy w zdrowie świętokrzyskich dzieci – dodała Anna Krupka.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości dodał, że rząd dzięki inwestycjom w szpitale i oddziały pediatryczne przygotowuje się do wyżu demograficznego.
– W naszym województwie w sposób praktyczny przygotowujemy się do wyżu demograficznego, wyposażając w nowoczesny sprzęt szpital wojewódzki, który jest dobrym miejscem do przychodzenia na świat dzieci. Obyśmy się mogli cieszyć kolejnymi rekordami, jeśli chodzi o narodziny obywateli naszego województwa – mówił senator Krzysztof Słoń.
Z kolei poseł Maria Zuba poinformowała, że rząd nie ogranicza się do finansowania szpitali podległych ministerstwu zdrowia, ale dba także o placówki będące w zarządzaniu samorządów.
– Jakość usług medycznych w naszym województwie poprawia się i jest coraz lepsza. Doposażane są nie tylko te szpitale, które są lecznicami rządowymi, ale również szpitale, których organem założycielskim jest samorząd - mówiła Maria Zuba.
Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach pytany, czy powinien sięgać po pieniądze rządowe w kontekście tego, że to samorząd województwa jest odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala wojewódzkiego, odpowiedział że dla niego nie liczą się podziały polityczne, a dobro pacjenta.
– Jestem dyrektorem szpitala, który leczy bez przynależności do jakiejkolwiek partii. Pracujemy dla wszystkich, nie kategoryzujemy, nie dzielimy pacjentów – dodał dyrektor Andrzej Domański.