Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło cykl szkoleń dla młodych ginekologów-onkologów z całej Polski. Specjaliści m. in. z Krakowa, Poznania, Lublina, Szczecina, Warszawy i Wrocławia mogą obserwować i asystować bardziej doświadczonym kolegom przy operacjach laparoskopowych.
Chodzi m. in. o usuwanie przydatków, jajowodów, jajników, czy operacje dotyczące raka szyjki macicy – informuje dr Kamil Zalewski, współorganizator szkoleń.
– Na warsztaty przyjechali zarówno lekarze, którzy są na początkowym etapie edukacji onkologicznej, jak i tacy, którzy mają większą wiedzę w tym zakresie. W związku z tym przeprowadzonych zostanie około 10 różnych operacji, o różnym poziomie trudności – wyjaśnia dr Kamil Zalewski.
Marcin Mardas z oddziału ginekologii onkologicznej Szpitala Klinicznego w Poznaniu podkreśla, że takie warsztaty to bardzo dobra płaszczyzna do wymiany doświadczeń zawodowych wśród młodych lekarzy. – Wiadomo, że w każdym ośrodku operacje mogą wyglądać inaczej. Dla nas, osób młodych jest to o tyle ważne, że ucząc się zawodu w swoim miejscu pracy, tak naprawdę wiedzę możemy czerpać tylko od naszych przełożonych. Natomiast dzięki takim warsztatom wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem z wielu różnych ośrodków – mówi dr Marcin Mardas.
Podczas warsztatów powołano Klub Młodych Ginekologów Onkologów. Jego zadaniem będzie m.in. organizacja szkoleń i warsztatów, realizacja projektów onkologicznych oraz integracja środowiska młodych lekarzy.