Farmaceuci z Ostrowca Świętokrzyskiego nie chcą pracować w nocy i święta. Właściciele 15 z 25 aptek działających w mieście odmówili starostwu prowadzenia dyżurów od 1 lutego.
Do końca 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim pracowała jedna apteka całodobowa. Ten stan rzeczy zmienił się od 1 stycznia dlatego starosta w związku z ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia nocnych i świątecznych dyżurów musiał opracować ich harmonogram.
Wicestarosta Eligiusz Mich informuje, że wydział zdrowia dwukrotnie konsultował się z farmaceutami i uzgadniał terminy, które potem jednogłośnie przyjęła Rada Powiatu na sesji. Wcześniej, projekt uchwały pozytywnie zaopiniowali samorządowcy, a także samorząd aptekarski.
– Są to prywatne podmioty. My, jako powiat, nie mamy żadnych możliwości decyzyjnych, aby nakazać im dyżurowanie w nocy i święta. Farmaceuci podnoszą kwestię braku zapłaty za takie dyżury. Starostwo nie ma takich możliwości prawnych – dodaje Eligiusz Mich.
Farmaceuci twierdzą, że podczas tworzenia harmonogramu starostwo nie uwzględniło braków kadrowych w aptekach. Uważają także, że potrzeby mieszkańców powiatu nie są tak duże, żeby wydłużać ich czas pracy. W sytuacji zagrożenia życia kierują pacjentów do szpitala, który dysponuje lekami.
Dariusz Kopania, dyrektor do spraw medycznych ostrowieckiego szpitala, tłumaczy, że pacjenci wychodząc ze szpitala nie otrzymują leków do domu. Wypisywane są dla nich recepty. W jego ocenie, ważne jest, aby apteki dyżurujące w mieście były.
– Nawet jeśli to będzie jeden pacjent, to jest to uzasadnione z przyczyn czysto empatycznych – mówi medyk.
Jak informuje Mariusz Politowicz, szef zespołu ds. dyżurów aptek ogólnodostępnych przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej, głównym powodem, przez który farmaceuci odmawiają pełnienia takich dyżurów, jest ich nierentowność, ale także zbyt mała liczba farmaceutów. Praca na dodatkowych dyżurach jest ponad ich siły.
Farmaceuta dodaje, że konflikty ze starostwami występują nie tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uważa, że generuje je zapis ustawy o prawie farmaceutycznym, który daje niekompetentnym radnym możliwość decydowania o dniach i godzinach pracy profesjonalistów.
Na stronie internetowej starostwa jest nowy harmonogram na luty uwzględniający 10 aptek, które nie wycofały się z dyżurów. Nie we wszystkie dni zabezpieczony będzie jednak całodobowy dostęp do apteki. Właściciele placówek, którzy nie chcą pełnić dyżurów zapowiedzieli zaskarżenie uchwały.