Muzeum Historii Kielc obchodzi jubileusz 10-lecia. Przez dekadę zorganizowano ponad 30 wystaw. W tym czasie prowadzone były także lekcje historii dla uczniów kieleckich szkół, spotkania i warsztaty.
Jan Główka, dyrektor instytucji za wzorcową ekspozycję uznał, stworzoną przez Marcina Kolasę wystawę „Rodziny kieleckie. Olędzcy”. Równie wysoko ocenił wystawę radioodbiorników Radia Kielce. Jan Główka podkreślił, że taka ekspozycja zawsze ożywia mury muzeum. – Była ona bardzo ciekawa i cieszę się, że udało się nam ją pokazać – dodał. Wielkim sukcesem okazało się wydawnictwo Muzeum Historii Kielc, które jest nieodłącznym elementem profesjonalnej placówki muzealnej – zaznaczył Jan Główka.
Pierwszą imprezą była zorganizowana 10 lat temu wystawa „Z dziejów Kielc”. Jan Główka wspomina, że dużą trudność przy jej organizacji stworzyło przetransportowanie wypożyczonej z Seminarium Duchownego figury starosty kieleckiego Stanisława Czechowskiego. Jest ona wykonana z marmuru, ale wyglądała niepozornie. Jak się okazało, jej waga, to kilkaset kilogramów, które dały o sobie znać szczególnie przy wnoszeniu jej na pierwsze piętro budynku.
Do tej pory w muzeum przygotowano m. in. ekspozycję „Bronisław Piłsudski (1866-1918). Niezwykły brat Marszałka”, „Stefan Artwiński – prezydent Kielc 1934-1939”, a także „Józef Teliga (1914 – 2007)”. W najbliższej przyszłości planowana jest wystawa o kieleckich prawnikach oraz ekspozycja pokazująca widoki Kielc, dotycząca przede wszystkim ulicy Sienkiewicza. Oprócz tego zostanie zaprezentowany zbiór darów przekazach przez kielczan. Ta wystawa będzie połączona z obchodami jubileuszu zaplanowanymi podczas organizowanego w czerwcu Święta Kielc. Muzeum Historii Kielc ma siedzibę przy ulicy Leonarda 4.