Ponad tysiąc decyzji stwierdzających bezprawne pobieranie świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500 plus” wydały świętokrzyskie samorządy. Jak informuje Diana Głownia, rzecznik wojewody, w sumie wyłudzono ponad 450 tysięcy złotych.
– Najczęstszymi przyczynami bezprawnego pobierania świadczenia jest niezgłoszenie przez beneficjentów podjęcia zatrudnienia, jak również zmian w sytuacji materialnej. Jeżeli ktoś podjął pracę powinien niezwłocznie o tym poinformować urząd, który wypłaca mu świadczenie. Może się bowiem okazać, że dochód rodziny przekroczy kryterium uprawniające do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko – wyjaśnia Diana Głownia.
Osoby, które pieniądze w ramach programu „Rodzina 500 plus” pobierały bezprawnie muszą je oddać wraz z odsetkami. – To świadczenie przyznawane jest na tzw. okres zasiłkowy. Aktualnie jest to okres od 1. października 2017 roku do 31. września 2018 roku. Ustalając prawo do świadczenia, organ który wydaje decyzję administracyjną bierze pod uwagę dochód za rok 2016, a także bieżącą sytuację rodziny – dodaje Diana Głownia.
W województwie świętokrzyskim, świadczenie wychowawcze z rządowego programu pobiera ponad 76 tysięcy 700 rodzin. W ramach programu można ubiegać się o 500 złotych na drugie i kolejne dziecko oraz na pierwsze, gdy dochód rodziny nie przekracza ośmiuset złotych na osobę, bądź tysiąca dwustu w przypadku dziecka niepełnosprawnego.