O współczesnej endoskopii w ginekologii rozrodczości oraz onkologii ginekologicznej rozmawiamy z doktorem Mariuszem Malmurem – specjalistą ginekologii położnictwa oraz perinatologii Kliniki Ginekologii i Położnictwa WSZ w Kielcach.
Panie doktorze, czym jest endoskopia?
Endoskopia to badanie, które nie tylko pozwala pobrać materiał do dalszych badań, ale również, jeśli to konieczne, od razu przeprowadzić zabieg. Badania endoskopowe wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny, przede wszystkim w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, ortopedii, laryngologii, a także ginekologii.
Na czym polega endoskopia?
Endoskopia (badanie endoskopowe) polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy – endoskopu. Część endoskopu zawiera światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód – przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy, służący do wprowadzania specjalnych narzędzi do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów. Endoskopy znalazły zastosowanie w różnych urządzeniach, przystosowanych do diagnozowania określonych części ciała (laparoskopy, bronchoskopy, artroskopy, gastroskopy itd.).
Jakie schorzenia ginekologiczne leczy się za pomocą endoskopii?
W ginekologii endoskopia jest wykorzystywana w leczeniu wielu chorób. Stosujemy ją między innymi w leczeniu zaburzeń rozrodczości, także zaburzenia płodności czy niepłodności, to także cała sfera zaburzeń miesiączkowania (nieregularne lub bardzo obfite miesiączki) zarówno u młodych jak i starszych pań, także bardzo powszechne zespołu bólowe łącznie z endometriozą. Endoskopowo usuwamy także torbiele, mięśniaki i wiele innych zmian.
Czy zabiegi endoskopowe wykonuje się w uśpieniu?
To bardzo różnie bywa. Wszystko zależy od schorzenia. Są takie przypadki, gdy zabieg wykonujemy w miejscowym znieczuleniu, są także zmiany, których usunięcie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Jedno jest pewne bez endoskopii nie ma dziś współczesnej ginekologii ani żadnej innej dziedziny medycyny.