Teatr im. Stefana Żeromskiego przygotowuje się do przypadającej w przyszłym roku 140. rocznicy działalności kieleckiej sceny dramatycznej. W planach są m.in. konkursy i jubileuszowa debata o przeszłości i przyszłości kieleckiego teatru. Do udziału zostaną zaproszone m.in. osoby, które współpracowały i obecnie współpracują z kielecką sceną.
– Powstanie też dwutomowe wydawnictwo, podsumowujące działalność teatru – zapowiada Paulina Drozdowska z działu promocji Teatru.
Będą to bogato ilustrowane książki, z artykułami naukowymi i informacyjnymi.
Zorganizowany zostanie też konkurs na projekt muralu, który powstanie w Kielcach i będzie upamiętniał historię i działalność teatru. Lokalizacja zostanie wybrana w późniejszym terminie.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedną z najstarszych scen w Polsce. Od początku znajduje się w tej samej siedzibie. Pierwszy spektakl w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 32 wystawiono 6 stycznia 1879 roku.
– Teatr nie miał w tych czasach stałego zespołu – opisuje Paulina Drozdowska.
Był to wtedy teatr objazdowy, grający lżejszy repertuar, np. francuskie komedie i operetki. Po 1945 roku instytucja zyskała stały zespół. Złotymi czasami dla kieleckiej sceny były lata ’50., kiedy teatrem kierowali Irena i Tadeusz Byrscy. Teatr był wtedy najważniejszym z ośrodków regionalnych w kraju.
Współcześnie spektakle Teatru im. Stefana Żeromskiego są prezentowane na wielu festiwalach. Dyrekcja teatru dba też o współpracę międzynarodową. Rok temu odbyła się pilotażowa edycja Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Kielcach.
– W tym roku instytucja planuje zorganizować festiwal na większa skalę, w październiku – dodaje Paulina Drozdowska.
Część pokazów być może odbędzie się w Targach Kielce, żeby zapewnić możliwość obejrzenia spektakli jak największej liczbie osób z całego kraju. Zaprezentowane zostałyby spektakle ze Słowenii, Niemiec, Polski, a być może także z Islandii. Wśród planowanych tytułów są np. „Faust”, „Iliada” i „Rodzina Friedmanów”.
Teatr im. Stefana Żeromskiego złożył w tym roku 5 wniosków o dotacje z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Poza organizacją międzynarodowego festiwalu teatralnego i przygotowań do jubileuszu kieleckiej sceny, dyrekcja ubiega się też o pieniądze na zakup nowego sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego oraz na przygotowanie spektaklu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Byłby to „Pan Tadeusz”. Teatr chce też nawiązać współpracę z Ukrainą i kontynuować współpracę z teatrem z Węgier. W planach jest wystawienie na tamtejszej scenie spektaklu „Dzieje grzechu”.