Diecezja sandomierska zamierza kształcić nauczycieli religii. Jak powiedział ordynariusz biskup Krzysztof Nitkiewicz pierwsza grupa katechetów przechodzi na emeryturę, a młodzi księża nie zawsze odnajdują się w takiej pracy. Stąd koniecznością jest przygotowanie nowych katechetów.
Posłuchaj Rozmowy Dnia:
Jak dodał gość Radia Kielce w planach jest otwarcie w Sandomierzu 2-letnich studiów podyplomowych dla nauczycieli, po ukończeniu których, mogliby obok innych przedmiotów uczyć religii. Zajęcia prowadziliby wykładowcy z KUL. Warunkiem jest znalezienie 20 słuchaczy. Biskup jest przekonany, że nie będzie problemów ze znalezieniem chętnych. Kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie grupy mężczyzn, którzy jako nadzwyczajni szafarze nosiliby komunię świętą do chorych.
Ordynariusz, który oceniał najważniejsze wyzwania stojące przed diecezją w 200 rocznicę jej utworzenia dodał, że ważnym zadaniem jest utrzymanie wiekowych świątyń. Jak powiedział to duże koszty i dzięki pomocy ministerstwa kultury prowadzony będzie m. in. remont katedry.
Tysiąc lat chrześcijaństwa to potężne dziedzictwo o które trzeba dbać. Niestety, jak dodał hierarcha, nie zawsze diecezja w tej sprawie ma pomoc i zrozumienie ze strony władz samorządowych. – Muszę powiedzieć, że jesteśmy trochę osamotnieni. Nie mamy takiej pomocy jakiej oczekiwalibyśmy. Nie chcę generalizować, ale kiedy porównuję współpracę władz samorządowych w innych częściach Polski, czy na moim rodzinnym Podlasiu, to tutaj trochę tej współpracy brakuje.
Biskup nie chciał mówić o szczegółach i wskazywać o jaki szczebel samorządu chodzi, ale jak powiedział wszystko zależy od osoby. – Jeśli jest życzliwa, jeśli widzi ile dobra robi Kościół, to wtedy ta współpraca układa się dobrze. Jeśli natomiast jest źle nastawiona, to nawet wyciągnięta dłoń z naszej strony niczego nie zmieni. Największym problemem nie jest krytyka, ale udawanie, że człowiek nie istnieje. Niektórzy mają do nas takie podejście udając, że nas nie ma – powiedział biskup.
Diecezja sandomierska została utworzona w 1818 roku. Obecnie na jej terytorium znajdują się 242 parafie, pracuje 640 księży, 300 sióstr zakonnych i 80 zakonników. 30 czerwca w Krzyżtoporze z okazji jubileuszu diecezji odbędzie się premiera oratorium o męczennikach sandomierskich.