Neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich są coraz bliżej wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wymagany podpis pod wnioskiem złożyła już profesor Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jutro wniosek trafi do siedziby UNESCO w Paryżu, zawiozą go przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda informuje, że powiat intensywnie pracował, by wniosek powstał. Po drodze, w 2016 roku, Krzemionki zostały wpisane na polską listę informacyjną, a w ubiegłym roku kopalnie znalazły się na podobnej liście w Paryżu.
– Przygotowaliśmy wniosek w wersji angielskiej. 19 stycznia został przedłożony w ministerstwie kultury, 29 stycznia został podpisany przez profesor Magdalenę Gawin -informuje starosta.
Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że w 400-stronicowym wniosku uwzględniono informacje o innych miejscach związanych z pradziejowym górnictwem. Prócz Krzemionek Opatowskich dokument uwzględnia pola eksploatacyjne, czyli kopalnie w Borowni i Korytnicy, a także pradziejową osadę na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, gdzie górnicy mieszkali.
Dyrektor dodaje, że podczas rozpatrywania wniosku z wizytą do Krzemionek przyjadą specjaliści z UNESCO zajmujący się górnictwem, którzy obejrzą zabytek i ocenią jego stan.
Senator PiS Jarosław Rusiecki, który był zaangażowany w prace nad przyjęciem wniosku przez ministerstwo, ma nadzieję, że procedura zakończy się pomyślnie.
Parlamentarzysta zauważa, że dokumenty mogły być złożone wcześniej, gdyby urząd marszałkowski pozytywnie rozpatrzył wniosek o unijne dotacje, który złożony został dwa lata temu. Światowej klasy instytucja przegrała z domami kultury, które wtedy otrzymały dofinansowanie.
- Muzeum i starostwo powiatowe chciały, aby prace zostały wykonane wcześniej – tłumaczy senator.
W ubiegłym roku pieniądze na modernizację muzeum otrzymało od ministerstwa, ale według senatora to znaczące opóźnienie. Zakończenie przewidzianych projektem prac zbiegnie się z wydaniem decyzji przez UNESCO.
Decyzja o wpisaniu Krzemionek Opatowskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zapadnie w lipcu 2019 roku. Wtedy to w Bahrajnie odbędzie się najbliższa sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa.