We wsi Płucki, koło Łagowa w województwie świętokrzyskim odkryto szczątki najstarszej w Europie ryby pancernej. Znaleziska dokonał geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego, doktor Piotr Szrek. Naukowiec od 20 lat prowadził badania na terenie gminy Łagów, a te z ostatnich miesięcy pozwoliły na skompletowanie informacji na temat pancernej ryby, która żyła na tych terenach 370 milionów lat temu.
Jak udało się ustalić mogła mieć nawet 20 metrów długości. Jej głowa miała około 60 cm. Mimo, że nie miała typowych zębów, była jednym z najgroźniejszych zwierząt w tym czasie, ponieważ do atakowania innych mieszkańców morza służyły jej ostre jak nóż szczęki, o nacisku 2 ton. Nie wiadomo, dlaczego ryby ostatecznie wymarły. Jedna z teorii zakłada, że ich miejsce zajęły znane nam rekiny.
Piotr Szrek dodaje, że jest to bardzo cenne odkrycie. To pierwsze pewne znalezisko tego gatunku na terenie Europy. To efekt wielu lat pracy oraz kompletowania zbioru wiadomości na temat ryby. – Wszystkie cechy drapieżnika, stały się teraz jasne i bezsprzeczne, stąd publikacja naukowa na ten temat – mówi Piotr Szrek. Zdaniem naukowca to znalezisko spopularyzuje także wiedzę o geologii. W jego opinii takie zwierzęta wzbudzają duże zainteresowanie turystów.
W Płuckach znaleziono szczątki trzech różnych zwierząt. W przypadku jednego z nich zachowało się około 40% kości. Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa zamierza wykorzystać odkrycie do promowania gminy. Rozważa utworzenie Centrum Edukacji o Prehistorii. W tym celu podjęto już pierwsze kroki, bowiem poszukiwane są źródła dofinansowania do takiej inwestycji. W Łagowie planowane jest utworzenie miejsca, gdzie można przygotować wystawę o historii geologicznej regionu. – Ekspozycja w kieleckim Geoparku co jakiś czas ulega wymianie, więc być może część z tych eksponatów moglibyśmy pokazywać na łagowskiej ziemi – twierdzi Paweł Marwicki.
Burmistrz bierze pod uwagę również utworzenie ścieżki dydaktycznej, prowadzącej przez część atrakcji gminy. Oprócz wsi Płucki wśród nich wymienia Wąwóz Dule, Jaskinię Zbójecką i sztolnie.
Publikacja na temat pancernej ryby, czyli dunkleosteusa ukaże się m.in. na łamach czasopisma National Geographic.