Zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęściej spotykaną ostrą chorobą jamy brzusznej. Zapalenie wyrostka może wystąpić w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nazwę zapalenie wyrostka zawdzięcza kształtowi objętego zapaleniem fragmentu jelita podobnemu do „robaka”.
O objawach, leczeniu a także konsekwencjach, jakie może pociągać za sobą niewłaściwa diagnostyka rozmawiamy z dr n.med. Przemysławem Wolakiem, kierownikiem Kliniki Chirurgii, Urologii i Traumatologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Panie doktorze, czym jest wyrostek robaczkowy?
– Wyrostek robaczkowy to podłużne, przypominające palec uwypuklenie jelita grubego rozpoczynające się najczęściej w kątnicy. Wyrostek robaczkowy jest dość długi, gdyż mierzy około 8-9 centymetrów, wąski i zazwyczaj zwisa swobodnie w obrębie prawego dołu biodrowego w kierunku miednicy. Wyrostek robaczkowy może mieć również położenie nietypowe i to właśnie dlatego tak ciężko jednoznacznie stwierdzić, gdzie jest wyrostek. Wyrostek może występować w postaci ostrej lub przejść w postać przewlekłą.
– Czy zawsze chory wyrostek należy usuwać?
– Wyrostek usuwamy tylko w ściśle określonych sytuacjach. Przy zapaleniu wyrostek się usuwa. Nie można go wycinać profilaktycznie , tak na wszelki wypadek. Kiedyś przed laty były takie procedury jak profilaktyczne usunięcie wyrostka robaczkowego przy laparotomii. Skoro brzuch już i tak był otwarty to usuwano profilaktycznie wyrostek. Dzisiaj już się tego nie stosuje.
– Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?
– Głównym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból po prawej stronie w dolnej okolicy brzucha. Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić w każdym wieku, ale częściej obserwuje się je w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Zapalenie wyrostka dwa razy częściej dotyka mężczyzn. Niestety dzieci także chorują na zapalenie wyrostka robaczkowego. Należy pamiętać, że ta choroba może być bardzo podstępna i nie zawsze mamy do czynienia z typowymi objawami, czyli wysoką gorączką i silnym bólem brzucha. Zapaleniu wyrostka, ze względu na jego położenie w jamie brzusznej, mogą towarzyszyć na przykład objawy zapalenia układu moczowego, mogą też być mało charakterystyczne bóle brzucha i to wcale nie w prawym dole biodrowym.
– Czy wycięcie wyrostka robaczkowego zawsze wiąże się z „ostrym cięciem”?
– Nie. Nadal co prawda wiele operacji wykonuje się przy użyciu skalpela, ale są też laparoskopowe sposoby usuwania wyrostka. Coraz częściej mówi się w świecie medycznym o zachowawczym leczeniu wyrostka.