Wraz z końcem stycznia mija termin złożenia wniosku o wpisanie neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wymagany podpis pod wnioskiem złożyła już profesor Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę wniosek trafi do siedziby UNESCO w Paryżu.
Senator PiS Jarosław Rusiecki, który był zaangażowany w prace nad przyjęciem wniosku przez ministerstwo, ma nadzieję, że mimo składanego na ostatnią chwilę dokumentu procedura zakończy się pomyślnie. Parlamentarzysta uważa, że dokumenty do UNESCO mogłyby być złożone wcześniej, gdyby urząd marszałkowski pozytywnie rozpatrzył wniosek o unijne dotacje, który złożony został dwa lata temu. Światowej klasy instytucja przegrała z domami kultury, które wtedy otrzymały dofinansowanie.
– Z całym szacunkiem do domów kultury, ale ta gradacja w ubieganiu się o środki unijne, które miały na celu wzmocnienie pozycji Krzemionek nie tylko na krajowym, ale i międzynarodowym rynku ofert kultury, pokazuje też jakie są priorytety – mówi Jarosław Rusiecki.
Senator dodaje, że gdyby dotacja zostałaby przyznana wcześniej, być może pozwoliłaby na szybsze sporządzenie dokumentacji do UNESCO. Jarosław Rusiecki uważa, że wpisanie Krzemionek Opatowskich na listę byłoby bardzo dużym wyróżnieniem i prestiżem.
– Ten zabytek jest światowym rarytasem, stąd te zabiegi – mówi parlamentarzysta.
Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którego skład wchodzą Krzemionki, informuje, że ostateczną decyzję poznamy w połowie przyszłego roku.
– Ocena trwa około półtora roku. To znaczy, że wniosek złożony do końca stycznia tego roku dopiero w następnym roku w lipcu jest oceniany, bo wtedy odbywają się sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – tłumaczy dyrektor. – Na pewno będzie kilka wizyt ekspertów UNESCO od górnictwa – dodaje.
W środę 400-stronicowy wniosek do Paryża zawiozą przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.