Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach opublikował cztery uchwały, podjęte wczoraj przez zgromadzenie sędziów. Pierwsza z nich wyraża sprzeciw wobec sposobu odwołania byłych prezesów instytucji.
Przypomnijmy, Minister Sprawiedliwości na początku stycznia odwołał dotychczasowego prezesa Wojciecha Mertę oraz wiceprezesów: Alinę Bojarę i Mariusza Brodę. Szefem instytucji został Ryszard Sadlik, a wiceprezesem Paweł Stępień. Zmiany na stanowiskach uzasadniono tym, że kielecki sąd ma problem z rozstrzyganiem spraw karnych. Zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 okręgów w Polsce.
W uchwale stwierdzono, że „dokonywane zmiany na stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów, bez wskazywania przyczyn ich odwołania w czasie trwania kadencji, lub ze wskazaniem przyczyn pozornych (…) nie mieszczą się w standardach demokratycznego państwa prawa”.
W kolejnym dokumencie, większość sędziów wyraziła opinię, że podpisane przez prezydenta trzy ustawy reformujące sądownictwo są niezgodne z Konstytucją, w związku z czym zaapelowano, aby nie zgłaszać kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa.
W trzeciej z uchwał sędziowie wyrazili sprzeciw wobec działań Ministra Sprawiedliwości, dotyczących nieuwzględniania wniosków sędziów, którzy chcą przedłużenia czasu orzekania. Obecnie obowiązujące przepisy wskazują, że z chwilą ukończenia 60 roku życia przez kobietę i 65 przez mężczyznę, sędzia powinien przejść w stan spoczynku. Ma jednak prawo do tego, aby wystąpić do Ministra Sprawiedliwości o przedłużenie czasu pracy.
Sędziowie zaapelowali do Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o zajęcie stanowiska w sprawie przyjęcia funkcji prezesa przez Ryszarda Sadlika, który był do niedawna wiceprezesem kieleckiego oddziału. Stowarzyszenie apeluje do sędziów o nieprzyjmowanie stanowisk z rąk Zbigniewa Ziobro.
Prezes został zobowiązany przez sędziów do publikacji uchwał i przesłania ich do organów władzy państwowej m. in. Prezydenta RP i Ministra Sprawiedliwości.