Sejm uchwalił dziś pakiet ustaw składających się na tak zwaną Konstytucję Dla Biznesu. To zestaw nowych przepisów, które ułatwią warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Ich celem jest między innymi ułatwienie prowadzenia firm dla małych i początkującym przedsiębiorców.
Zdaniem Michała Cieślaka posła Porozumienia, najważniejszą z pakietu pięciu ustaw, które były procedowane w Sejmie jest ustawa Prawo Przedsiębiorców, która skupia w sobie wszystkie przepisy przestrzeni gospodarczej w Polsce, które dotychczas były rozproszone w 180 odrębnych ustawach. Dzięki temu przepisy dla przedsiębiorców staną się czytelnie i przejrzyste.
– Konstytucja dla biznesu wnosi też wiele zmian i ułatwień dla firm. Dzięki niej przedsiębiorcy będą posługiwać się w urzędach za pomocą numeru NIP, wiele spraw będzie można załatwić łatwiej drogą elektroniczną. Ponadto firmy, które wykażą się przychodami niższymi niż połowa średniej krajowej będą zwolnione z obowiązku rejestracji, nie będą też musiały odprowadzać składek. Jest to pas startowy do rozwoju dla małych przedsiębiorstw – dodaje.
Jak podkreśla Michał Cieślak, dodatkowym atutem nowych przepisów jest wprowadzenie małego ZUS-u skierowanego głównie dla małych działalności gospodarczych, które będą płacić składki w zależności od wykazanego przychodu.
Z kolei Artur Gierada parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej twierdzi, że konstytucja dla Biznesu nie jest rewolucyjnym rozwiązaniem.
– Wiele punktów tego dokumentu, jest niemalże spisanych z ustaw o swobodzie działalności gospodarczej, które przyjęła Platforma Obywatelska. Martwi mnie poziom biurokracji, z którym obecnie muszą się mierzyć firmy, to pokazuje, że nasza przedsiębiorczość nie idzie w dobrym kierunku – dodaje.
Posłowie przegłosowali również powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, którego zadaniem będzie pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Będzie on również zajmował się współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców. Pakiet ustaw składający się na rządowy program konstytucji dla biznesu zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 roku.