Mieczysław Kwieciński pseudonim „Oset” urodził się 2 czerwca 1893 r. w Miechowie. Rozpoczął naukę w gimnazjum rosyjskim w Kielcach, aby po strajku szkolnym w 1905 roku kontynuować ją dalej w kieleckiej Szkole Handlowej. Tu uczestniczył w działalności tajnych kółek patriotyczno-niepodległościowych. Był współorganizatorem skautingu na Kielecczyźnie.
O udziale Kwiecińskiego w tworzeniu kieleckiego „Zarzewia” wspomina Kazimierz Pluta-Czachowski. W 1911 roku skończył Kielecką 7-klasową Szkołę Handlową Miejską – zdał maturę.
W tym samym roku wyjechał do Belgii, gdzie na Uniwersytecie w Liege podjął studia. Jeszcze w 1911 r. wstąpił tam do Związku Walki Czynnej, a później Związku Strzeleckiego, gdzie ukończył kurs oficerski. W 1912 roku zostaje plutonowym. W czasie studiów odbywa indywidualne spotkanie z Józefem Piłsudskim wizytującym ośrodki uniwersyteckie, gdzie znajdywały się większe skupiska polskiej młodzieży. Latem 1914 roku przyjeżdża bezpośrednio z Belgii do Krakowa na „Szkołę Strzelecką” i tu wstępuje do Legionów Polskich.
Wyruszył na wojnę w dniu 8 sierpnia 1914 r., w składzie 13-tej kompanii. W czasie pobytu Legionów w Kielcach, otrzymał konia wierzchowego, w prezencie od pana Mieczysława Karsza – naczelnika kieleckiej straży ogniowej i właściciela miejscowego browaru. Brał udział m. in. w bitwie pod Łowczówkiem, gdzie został ranny. Uczestniczył także w walkach nad Nidą oraz walczył pod Konarami. Zginął pod Przepiórowem w dniu 23 maja 1915 r., przygotowując się ze swoją kompanią do ataku na pozycje rosyjskie.
Pochowany pierwotnie w Pęcławicach, naprzeciw mogiły kpt. Kazimierza Herwina-Piątka. W 1916 roku ekshumowany staraniem Ojca. Powtórny pogrzeb w dniach 4-5 maja 1916 r. przeszedł trasą z Miechowa przez Słomniki do Iwanowie i miał charakter patriotycznej manifestacji.