Misjonarze Oblaci, którzy mieszkają na Świętym Krzyżu świętują dziś rocznicę powstania zgromadzenia. W uroczystościach uczestniczyli także okoliczni mieszkańcy. Ojciec Paweł Zając, prowincjał zgromadzenia, który przewodniczył mszy świętej podkreśla, że drzewo Krzyża Świętego ma szczególne znaczenie w 200-letniej historii zgromadzenia.
– Troska i opieka nad relikwiami jest dla nas wielkim błogosławieństwem. Dla wielu pokoleń oblatów jest to miejsce odbywania nowincjatu. Krzyż, który jest naszym symbolem rozpoznawczym znajduje się tutaj w postaci relikwii, dlatego ich bliskość jest najlepszym fundamentem życia dla członków naszego zgromadzenia – dodaje.
Podczas dzisiejszej uroczystości, we mszy świętej na Świętym Krzyżu wzięli udział również podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Słupi – mówi ojciec Dariusz Malajka rektor Bazyliki Mniejszej na Św. Krzyżu. – Nie tak dawno przeżywaliśmy rok miłosierdzia, wówczas papież Franciszek apelował, by pamiętać o ubogich i potrzebujących. Dlatego po raz kolejny przeżywamy rocznicę powstania naszego zgromadzenia wspólnie z potrzebującymi z terenu gminy – dodaje.
Jak podkreśla Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia podopieczni domu pomocy społecznej zawsze czują się mile widziani w murach bazyliki na Świętym Krzyżu. – Spotkania wspólnotowe u Oblatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Podopieczni zawsze są mile przyjmowani i mogą liczyć na ciepłe słowo, dzięki czemu pogłębia się poczucie wspólnoty. Osoby uczestniczące we wspólnej mszy i wieczerzy z Oblatami, z którymi rozmawiał nasz reporter twierdzą, że jest to doskonała okazja nie tylko do zjedzenia ciepłego posiłku, ale również pewnego rodzaju duchowej odnowy.
Misjonarze Oblaci opiekują się klasztorem na Świętym Krzyżu i znajdującymi się tam Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego od 1936 roku. Zakon został założony w 1816 roku przez św. Eugeniusza de Mazenoda i ma na celu głoszenie ewangelii opuszczonym i potrzebującym. Rocznicę powstania zgromadzenia oblaci świętują 25 stycznia.