Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zaprezentowali założenia nowego planu polityki senioralnej. Głównym celem programu „Polityka społeczna wobec osób starszych do 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność” jest utworzenie państwa opiekuńczego.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, członek komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej, podkreśla, że program jest przygotowany kompleksowo.
– Nie ma odwrotu od tego, że nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej i ta grupa będzie dominować w większości populacji. Dlatego podejmujemy starania, aby ich życie było bezpieczniejsze oraz aby seniorzy nie rezygnowali z aktywności – dodaje.
Zdaniem Krzysztofa Słonia deklaracje premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej już teraz znajdują odzwierciedlenie w środkach finansowych przeznaczanych na politykę senioralną.
– Tylko w 2018 roku na program senior plus będzie przeznaczone 80 milionów złotych, dzięki którym powstanie kilkaset klubów i domów seniora. Minister zapowiedziała również przekazanie ponad 15 miliardów złotych na potrzeby niepełnosprawnych w środowisku seniorów. Te ogromne pieniądze będą przeznaczone na to, aby życie osób starszych było łatwiejsze – dodaje.
Jak podkreśla senator Słoń, obecnie funkcjonuje już program wsparcia dla seniorów w postaci bezpłatnych leków. Ta pomoc będzie kontynuowana w kolejnych latach łącznie z zapewnieniem dostępu do opieki zdrowotnej czy rehabilitacji. Ważnym elementem jest także zwiększenie aktywizacji osób starszych czego dobrym przykładem może być utworzenie przy kieleckiej Radzie Miasta Rady Seniorów – dodaje parlamentarzysta.
Według przewidywań Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej proces starzenia się społeczeństwa w Polsce będzie się pogłębiał. Szacunkowe prognozy przewidują, że do 2050 roku ponad 40 procent Polaków będzie miało powyżej 60 lat. Populacja osób w wieku 60+ wzrośnie do 13,7 mln.