Edukacja zdrowotna w szkołach będzie jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. W placówkach oświatowych będzie więcej zajęć dotyczących profilaktyki zdrowotnej. Minister Anna Zalewska podpisała w tej sprawie deklarację o współpracy z Markiem Posobkiewiczem, Głównym Inspektorem Sanitarnym.
Jak mówi Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, współpraca obejmie planowanie edukacji zdrowotnej, realizacji programów edukacyjnych zarówno dotyczących problemów z używkami, jak i z bardziej prozaicznych zagrożeń.
– Na przykład zbyt ciężkich plecaków. Ale chcemy, żeby w szkołach jeszcze więcej mówiło się o chorobach cywilizacyjnych, o używkach. Na przykład cały czas pojawiają się nowe dopalacze, co roku są ofiary śmiertelne po ich zażyciu. Chcemy uświadamiać młodzież – zapowiada Kazimierz Mądzik.
Ewa Ziemkiewicz, kierownik oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, podkreśla, że Sanepid organizuje różne akcje profilaktyczne dla młodzieży szkolnej. Ale dzięki współpracy z ministerstwem oraz kuratorium oświaty będą one miały większy zasięg.
– Mamy bogatą ofertę programów edukacyjnych skierowanych do uczniów w różnym wieku. Dotyczą one zapobiegania dopalaczom, tytoniowi, alkoholowi, ale też profilaktyki związanej z nadwagą i otyłością. Jeżeli będziemy mieć ścisłą współpracę z kuratorium, to nasze programy będą miały większy zasięg niż do tej pory – uważa Ewa Ziemkiewicz.
MEN planuje wiele konferencji szkoleniowych dotyczących profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Akcję zainauguruje konferencja w województwie świętokrzyskim, która odbędzie się 12 marca w Kielcach.