Udoskonalona głowica do drukowania 3D czy nowoczesne, bardzo wydajne materiały ścierne – to wynalazki młodych naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy dostaną dofinansowanie na dalsze badania. W sumie pomiędzy pięć projektów kielecka uczelnia rozdzieli 160 tysięcy złotych. Celem jest wdrożenie wynalazków.
Cały projekt jest finansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”. Wśród wynalazków, które dostaną wsparcie jest głowica do drukarek 3D, nad którą pracuje doktor Anna Rębosz-Kurdek.
– Potrzebny jest na pewno przemysłowi, a w szczególności branży budowlanej. Urządzenie zapewniające ruch głowicy umożliwi drukowanie ścian na placu budowy. To rozwiązanie wygodne i bardzo ekologiczne, tworzy się mniej zanieczyszczeń – tłumaczy naukowiec.
Są już trzy firmy zainteresowane wynalazkiem dr Rębosz-Kurdej, z którymi politechnika podpisała listy intencyjne. Wśród przedsiębiorstw chcących używać głowicy są Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych.
Również wynalazek Damiana Bańkowskiego wzbudza zainteresowanie przemysłu. Pracuje on nad wykorzystaniem zeolitu, twardego minerału do stworzenia urządzeń ściernych.
– Zastosowanie tego materiału jest ogromne, począwszy od przemysłu motoryzacyjnego i stoczniowego: przygotowanie powłok pod pokrycia lakiernicze, obróbka różnych tworzyw, a także drewna. To jest innowacyjne zastosowanie zeolitu. Do tej pory był używany do utwardzania powierzchni, ma też zastosowanie biomedyczne – informuje Damian Bańkowski.
Naukowiec dodaje, że pieniądze z grantu pozwolą mu na badania, dzięki którym łatwiej będzie spełnić wymagania przemysłu.