Finalny projekt Konstytucji dla Nauki przedstawił w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jedna z najważniejszych zmian w porównaniu do poprzedniego projektu dotyczy mniejszych, regionalnych uczelni. Jak mówi Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina, resort nauki przygotował specjalny pakiet dla mniejszych ośrodków akademickich.
– Zaproponowaliśmy Regionalne Inicjatywy Doskonałości. Uczelnie będą otrzymywały pieniądze na trzy dyscypliny naukowe. Pieniądze będą dzielone na dany region, czyli na przykład uczelnie z województwa świętokrzyskiego będą rywalizowały o pieniądze na badania z uczelniami z Podkarpacia – wyjaśnia Piotr Ziółkowski.
Co ważne, o te pieniądze nie będą się mogły ubiegać najlepsze szkoły wyższe w kraju. Resort nauki zapowiada również dodatkowe środki finansowe dla uczelni regionalnych. Mają dostać 100 milionów złotych rocznie na badania.
Ważną zmianą jest wycofanie się z wydłużenia studiów niestacjonarnych. Miało to poprawić ich jakość, jednak resort uwzględnił krytyczne uwagi wielu uczelni. Z tego samego powodu ministerstwo wycofało z projektu ustawy możliwość zmuszenia szkoły wyższej do likwidacji kierunków studiów, które zdaniem resortu nie miały uzasadnienia społecznego ani gospodarczego.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej uczestniczył w warszawskiej prezentacji finalnego projektu Konstytucji dla Nauki. Jak mówi, podobają mu się zmiany w porównaniu do poprzedniej wersji ustawy. Jedną z najciekawszych jest możliwość tworzenie federacji z innymi uczelniami w kraju.
– Czyli można się połączyć, ale nie organizacyjnie, tylko na zasadzie badań naukowych. Można wówczas występować o wspólną kategoryzację. To może wzmocnić uczelnie z mniejszych ośrodków – mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Od oceny uzyskanej podczas kategoryzacji będzie zależało między innymi to, czy dana uczelnia będzie miała uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania.
Na początku lutego tego roku odbędzie się konferencja uzgodnieniowa w sprawie Konstytucji dla Nauki, a następnie ustawą zajmie się Rada Ministrów.
Resort nauki planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 roku.