Twórczości i życiu Józefa Szermentowskiego było poświęcone dzisiejsze spotkanie z cyklu Niedziela w Muzeum. W Muzeum Narodowym w Kielcach od grudnia można podziwiać wystawę Józefa Szermentowskiego oraz Franciszka Kostrzewskiego.
Doktor Anna Myślińska, kurator ekspozycji opowiadała o najważniejszych cechach twórczości Szermentowskiego. Jak podkreśla, malarz pochodził z naszego regionu, urodził się w Bodzentynie. Jego talent został dostrzeżony przez Tomasza Zielińskiego, mecenasa młodych artystów. Józef Szermentowski był mistrzem pejzażu, fascynowały go góry.
Ale jak podkreśla Anna Myślińska, malarz tworzył też dzieła o innej tematyce. Między innymi poświęcone Powstaniu Styczniowemu, którego 155 rocznicę wybuchu świętujemy dziś w całej Polsce. – W tym powstaniu brał poniekąd udział jego brat Kazimierz. Wywieziony na Syberię, ginie. Józef Szermentowski maluje nieswoiste dla siebie obrazy poświęcone klęsce powstania, a więc strącone gniazda, wspomnienia, rozpamiętując zarówno trudne chwile osobiste jak i trudne chwile dla Polski – mówi Anna Myślińska.
Józef Szermentowski tworzył też obrazy pokazujące bardzo trudną sytuację chłopów. Artysta mieszkał we Francji, tam też zmarł. Wśród uczestników dzisiejszej Niedzieli w Muzeum była Monika Łesyszak, przewodnik świętokrzyski. – Od czasu do czasu odwiedzam wystawy w Muzeum Narodowym. Szukam jakichś nowinek, ciekawostek. Jestem przewodnikiem, więc wiedzy nigdy nie dużo. Ale sama też maluję, a Szermentowskiego uwielbiam – mówi Monika Łesyszak.
Ekspozycję poświęconą twórczości Józefa Szermentowskiego oraz Franciszka Kostrzewskiego będzie można oglądać do 8 kwietnia. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł malarskich, rysunkowych i graficznych ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i zbiorów prywatnych.