Ponad 20 wystaw, 63 warsztaty i 31 wydarzeń kulturalnych udało się zorganizować w 2017 roku w kieleckim Instytucie Dizajnu. Dyrektor Krzysztof Kucharczyk podkreśla, że wiele działań, jakie udało się przeprowadzić odbiło się szerokim echem nie tylko w stolicy regionu. Jednym z nich było Forum Dobrych Praktyk, które zainteresowało dużą rzeszę odbiorców.
Na Targach Kielce nasze stanowisko odwiedziło ponad 1000 osób. Wiele działań było organizowanych w ramach hasła „Gościnność” obowiązującego w 2017 roku, to m.in. przyjazd pierwszych praktykantek, które później miały u nas wystawę prac stworzonych podczas wizyty w Kielcach.
W tym roku natomiast, hasłem przewodnim działań Instytutu Dizajnu będzie „Szacunek”. Jak tłumaczy Krzysztof Kucharczyk jest to związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości.
– Jednak w pierwszej kolejności chcemy zwrócić uwagę naszych odbiorców, przede wszystkim, na szacunek do samych siebie – dodaje.
Działania, które udało się zrealizować Instytutowi w 2017 roku, to m.in. wystawa „Pan tu nie stał”, prezentująca dorobek dobrze znanej łódzkiej marki odzieżowej o tej samej nazwie. Ponadto akcja „Idę na PKS”, która była pożegnaniem kieleckiego dworca przed jego modernizacją. W ramach tego projektu, stworzono zestaw ceramiczny – talerz oraz miskę, swoim wyglądem oddające obraz dworca z charakterystyczną dla niego kopułą. Obecnie trwają prace produkcyjne, umożliwiające wprowadzenie tego gadżetu na rynek. Oprócz tego ważnym wydarzeniem była ekspozycja prac Oskara Zięty, którego meble produkowane w specjalnej, autorskiej technice, pomimo że metalowe, dają wrażenie nadmuchanych.
Na ten rok zaplanowano zmianę systemu identyfikacji wizualnej Instytutu Dizajnu. We wtorek zostanie zaprezentowana strona ID z nową szatą graficzną. Adres strony zostanie bez zmian. Najbliższą wystawę zaplanowano na marzec. Ekspozycja będzie prezentować m.in. sylwetkę Wojciecha Salwy – kwiaciarza, który znacząco wpłynął na sposób postrzegania zawodu florysty.