Czesław Bankiewicz – pseudonim „Skaut”. To on zameldował 12 sierpnia 1914 r. Józefowi Piłsudskiemu na rogatce krakowskiej, że Kielce są wolne od wojsk rosyjskich. Wyznaczył go do tego zadania Władysław Belina-Prażmowski, ponieważ młodzieniec na swym koniu prezentował się najlepiej. Do I Kompanii Kadrowej przyłączył się w Świątnikach koło Wodzisławia. Miał wtedy 18 lat.
Czesław Bankiewicz urodził się w lipcu 1896 r. w podwarszawskiej Winnicy. Jego ojciec Zygmunt przed I wojną światową był m.in. dyrektorem fabryki superfosfatu w Kielcach, później dzierżawił od Lanckorońskich majątek w Świątnikach, które znalazły się na trasie przemarszu I Kompanii Kadrowej.
Otrzymał pseudonim „Skaut”, choć prawdziwym skautem nigdy nie był. Nie zdążył, bo stał się ułanem. Już w szeregach 1. Pułku Ułanów dzielnie walczył pod Łowczówkiem i w bojach nad Nidą. Został ciężko ranny w czasie artyleryjskiego ostrzału pod Koszyszczami na Wołyniu 27 października 1915 r. Zmarł w pobliskich Kołkach 1 listopada i tam został pochowany, o czym pisał w swych pamiętnikach kapelan legionowy o. Kosma Lenczowski. Na wodzisławski cmentarz prochy Czesława Bankiewicza zostały sprowadzone przez ojca już w marcu 1916 r.