Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, promocją książki „Małgorzata idzie na wojnę”, autorstwa prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego i dziennikarza Tomasza Natkańca zainaugurowała przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” uczestniczyło ponad sto osób. Fragmenty książki czytał wybitny aktor Jan Nowicki. Stwierdził, że napisana została w sposób bardzo przystępny, dlatego sięgną po nią nie tylko miłośnicy historii. Opowiada bowiem o zwykłych losach ludzkich. Aktor pytany, w której roli ewentualnie by się widział, stwierdził, że nie rozmawia na ten temat przed konkretną propozycją. Jeśli jednak by padła, to mógłby zagrać księdza przemawiającego na placu katedralnym w ostatnich fragmentach książki.
Jadwiga Jermak, emerytowana polonistka pochodząca z Krakowa, ale od lat mieszkająca w Kielcach stwierdziła, że jest to dobra książka o Kielcach, zwłaszcza dla ludzi młodych. Sama kupiła ją dla wnuczki. Zaznaczyła, że pomysł z Małgorzatą był przedni, ale nie chciała zdradzać, jak potoczyły się jej losy.
Wojciech Lubawski zaznaczył, że w książce pokazany jest jeden z najpiękniejszych epizodów w historii Polski, czyli marsz I Kompanii Kadrowej do Kielc w 1914 roku, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Wówczas rozpoczął się polski marsz ku wolności. Brakowało mu takiej publikacji i stąd pomysł na napisanie takiej książki.
Dodał, że jest napisana w formule historical fiction, czyli fabuła przeplata się z faktami historycznymi. Stąd np. wątek miłosny. Tego typu książki piszą bardzo popularni Dan Brown, czy Ken Follett. Wojciech Lubawski przyznał, że decyzja o napisaniu powieści zapadła po fascynacji „Kodem Leonarda Da Vinci” Browna. Stąd powstała chyba pierwsza polska tego typu książka. To powinno działać na czytelników i przybliżać historię przede wszystkim ludziom młodym.
Gotowa jest już druga część książki, przedstawiająca dalsze losy Małgorzaty, która powinna zostać wydana pod koniec roku. Akcja dzieje się również w sierpniu, ale 1942 roku. Główna bohaterka mimo upływu lat nadal jest piękną kobietą. W Kielcach jest m. in. świadkiem likwidacji getta. Pojawi się również wątek miłosny i sporo wzruszających momentów. W trakcie pisania jest także trzecia część, która dzieje się również w sierpniu, z tym, że dziesięć lat później.