W ubiegłym roku Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice wykazała zysk w wysokości 700 tys. zł netto – poinformował w poniedziałek szef instytucji Marcin Perz. Ocenił, że „jest to przyzwoity zysk, który pozwala praktycznie inwestować oraz dawać wkład własny od siebie”.
Podczas konferencji prasowej w Kielcach Perz odniósł się do pomysłu przejęcia Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) Starachowice przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
Wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski powiedział w ubiegłym tygodniu, że liczy na to, iż w pierwszym półroczu 2018 r. Agencja stanie się właścicielem strefy. Jak zaznaczył wiceszef ARP, 73 proc. akcji należy do inwestora – spółki z grupy Zasada, ponad 20 proc. – do Skarbu Państwa, a „pojedyncze procenty” do miasta Starachowice.
Rozmowy na temat zmian akcjonariatu SSE Starachowice – jak przekazał Perz – rozpoczęły się na początku ubiegłego roku.
– Celem jest zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej w woj. świętokrzyskim – podkreślił.
Perz zaznaczył, że taka zmiana przede wszystkim „wpłynie na wzrost możliwości odpowiadania na zapotrzebowanie przedsiębiorców”.
– W chwili obecnej zapotrzebowanie na uzbrojone tereny pod inwestycje jest niewspółmierne do faktycznego zapotrzebowania przedsiębiorców, którzy oczekują nowoczesnej infrastruktury w postaci nowoczesnych hal – dodał.
Według prezesa SSE Starachowice „zmiana akcjonariatu i większa obecność ARP na terenie woj. świętokrzyskiego jako podmiotu, który będzie faktycznie wspierał rozwój inwestycji i odpowiadał na zapotrzebowanie przedsiębiorców, będzie konkretnym działaniem, które zwiększy atrakcyjność inwestycyjną”.
Perz, pytany na jakim etapie są prowadzone rozmowy, odpowiedział, że „przed świętami została złożona oferta dla grupy Zasada ze strony ARP”.
– Myślę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy dojdzie do zmiany akcjonariatu. Chociaż to jest bardzo skomplikowany i długi proces, ale każdej ze stron bardzo na tym zależy. ARP widzi bardzo duży potencjał w zjednoczeniu w jednym podmiocie całego potencjału byłych terenów po Centralnym Okręgu Przemysłowym – podkreślił prezes SSE Starachowice.
Perz poinformował, że odbyły się już rozmowy z dotychczasowymi akcjonariuszami SSE Starachowice, którzy wyrazili zainteresowanie zbyciem akcji.
– ARP chce przejąć cały pakiet właścicielski i wtedy zasadne będzie inwestowanie dziesiątek milionów złotych w uzbrojenie terenów, budowę hal i faktyczne odpowiadanie na zainteresowanie przedsiębiorców – dodał.
Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice SA obejmuje 15 podstref w województwach: świętokrzyskim (m.in. Starachowice, Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce, Morawica), lubelskim (Puławy), opolskim (Tułowice), mazowieckim (Iłża, Szydłowiec) i łódzkim (Mniszków). Ich łączna powierzchnia przekracza 707 ha.
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN.