W poniedziałek przypadała 73. rocznica wkroczenia do Kielc Armii Czerwonej. Przez wiele lat w czasach PRL utożsamiana była z wyzwoleniem miasta. Dzisiaj taka teza budzi kontrowersje, a historycy twierdzą, że zamiast wolności narzucono nam inny system totalitarny.
Symbolem nawiązującym do tzw. wyzwolenia przez Armię Czerwoną jest pomnik Bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne, który góruje nad Kadzielnią.
Niewykluczone, że w związku z ustawą dekomunizacyjną pomnik zostanie wyburzony. Monument wzniesiono w 35. rocznicę powstania Polski Ludowej. Widnieje na nim kilka symboli nawiązujących do poprzedniego ustroju. To między innymi gwiazda radziecka oraz Krzyż Grunwaldu – order, który był nadawany w czasach PRL.
Dorota Koczwańska- Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, przekonuje, że wprowadzenie zmian na pomniku jest nieuniknione. Jak dodaje, monument jest odzwierciedleniem schizofrenii historycznej, która dotknęła nasze społeczeństwo. – Los pomnika nie jest na razie przesądzony. Możliwe jest jego odnowienie i wymazanie symboli propagujących system komunistyczny. Wyburzenie będzie przedsięwzięciem bardzo skomplikowanym – stwierdziła Jak dodaje pomniki powinny być poświęcone prawdziwym bohaterom.
Z kolei w opinii mieszkańców na pomniku powinno się jedynie nanieść poprawki, czyli usunąć elementy propagujące komunizm. Pytani przez nas o opinię stwierdzili, że przez ponad trzydzieści lat monument wpisał się już w przestrzeń Kadzielni.
Michał Daranowski, z kieleckiego ratusza twierdzi, że decyzja samorządu będzie zależała od opinii IPN. – Jeśli odpowiednie służby zadecydują o rozebraniu monumentu to tak się stanie – stwierdził.
Pomnik o wysokości około 12 metrów wykonany jest z piaskowca szydłowieckiego. W podstawie są rzeźbione głowy, symbolizujące poległych. W górnej części monumentu autor umieścił kosyniera w rogatywce, robotnika i żołnierza Wojska Polskiego, a także orła i krzyż grunwaldzki. Powyżej nich znajdują się również rzeźbione profile: kobiety, żołnierza polskiego i sowieckiego oraz ponownie orła. Pomnik wzniesiony został w latach 1976-1979.