Pracownia przyrodnicza dla szkoły i naukowy plac zabaw dla gminy – to nagrody, które można wygrać w ogólnopolskiej kampanii „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, organizowanej przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Dotychczas w województwie świętokrzyskim swój udział zgłosiło 16 szkół podstawowych z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego oraz 3 gminy: Łączna, Busko-Zdrój i Staszów.
Rafał Pazura z PGNiG informuje, że celem programu jest uświadomienie Polakom przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu.
– Chcemy uczyć dzieci, jak chronić się przed zanieczyszczeniami i jak je ograniczać w codziennym życiu – dodaje.
Do zdobycia są trzy warte 30 tysięcy złotych wyposażenia pracowni przyrodniczych szkół. Dodatkowo, wszystkie szkoły, biorące udział w konkursie, mogą skorzystać z planów lekcji poświęconych jakości powietrza i z materiałów edukacyjnych przygotowanych w ramach kampanii PGNiG.
Z kolei gminy mogą zyskać pięć naukowych stacji zabaw. To rodzaj parku eksperymentów i doświadczeń, gdzie całe rodziny będą mogły poznać prawa nauki i bawić się nimi.
Ambasadorem akcji jest Radek Brzózka. Znany prezenter telewizyjny i popularyzator nauki weźmie udział w 16 lekcjach pokazowych w wybranych szkołach. Uczestniczące w nich dzieci oraz nauczyciele będą mieli okazję przeprowadzić różne eksperymenty naukowe.
Zadaniem szkół jest przeprowadzenie pięciu zajęć z wykorzystaniem udostępnionych materiałów oraz sporządzenie raportu dokumentującego. Wykonanie zadania konkursowego oceniane będzie przez komisję powołaną przez organizatora. Przy ocenie prac komisja będzie brała pod uwagę stopień realizacji scenariuszy zajęć w czasie lekcji, zaangażowanie uczniów oraz innowacyjność w prowadzeniu zajęć. Wszyscy biorący udział w akcji PGNiG mają czas na wykonanie zadania do 27 kwietnia. Zwycięzców poznamy jeszcze przed wakacjami.
Z kolei o wygranej gmin zadecydują internauci. Po etapie weryfikacji zgłoszeń, między 17 stycznia a 28 lutego 2018 roku odbędzie się głosowanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy internauci. Głosujący na wybraną gminę będą mieli szansę zapoznać się z materiałami edukacyjnymi o zanieczyszczeniach powietrza. Po udzieleniu odpowiedzi na proste pytanie oddadzą swój głos na wybraną gminę. Naukowe stacje zabaw PGNiG wygra pięć gmin z największą liczbą głosów w stosunku do liczby mieszkańców.
Zgłoszenia szkół i gmin będą przyjmowane do 16 stycznia. Należy odwiedzić stronę internetową kampanii i wypełnić krótki formularz rejestracyjny.