Kielecka scena dramatyczna szuka aktorek do właśnie przygotowywanego spektaklu. Ewa Rucińska, reżyser „Świętoszka” Moliera, którego premiera zaplanowana jest na 23 lutego, oczekuje na zgłoszenia muzykalnych dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat, umiejących grać na różnych instrumentach.
Wybrane dziewczęta wcielą się w rolę orkiestry scenicznej, która nawiązywać będzie do chóru występującego w tragedii antycznej, który m.in. oceniał postępowanie bohaterów. Nie inaczej będzie i teraz. Ewa Rucińska podkreśla że bardzo jej zależy na głosie młodego pokolenia w tym spektaklu.
– Stanie się on komentarzem do tego co się dzieje na scenie – dodaje.
Molier stworzył „Świętoszka” w 1661 roku. Wystawiono tę sztukę po raz pierwszy dopiero w 1664 roku. Historia zapisana przez pisarza obnaża naiwność mieszczaństwa, demaskuje hipokryzje i jest przestrogą przed manipulantami. Ewa Rucińska zaznacza, że te właśnie aspekty chce uwypuklić w swojej interpretacji tekstu.
– Jest tam dużo kąśliwości i ironii, która nadal jest aktualna – dodaje.
Próby do „Świętoszka” już trwają. Zagrają w nim m.in. Dagna Dywicka, Wojciech Niemczyk oraz Dawid Żłobiński. Gościnnie pojawią się nowi aktorzy: Justyna Janowska i Jakub Sasak. Spektakl jest wystawiany w ramach współpracy Teatru im. S. Żeromskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W ramach projektu w teatrze są przygotowywane i prezentowane spektakle studentów reżyserii.
Ewa Rucińska jest zarówno reżyserką jak i aktorką. Studiowała na Wydziale Aktorstwa Dramatycznego w Cours Florent i INALCO w Paryżu. Obecnie studiuje na krakowskiej PWST. Współpracowała z teatrami francuskimi i Instytutem Polskim w Paryżu. W 2013 roku nagrodę Jacques za najlepszy reżyserski oraz pięć nominacji, w tym za najlepszą rolę żeńską. Lutowa premiera „Świętoszka” w Teatrze im. S. Żeromskiego jest jej polskim debiutem reżyserskim.
Casting odbędzie się w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, o godzinie 11.00 w siedzibie Teatru im. Stefana Żeromskiego. Organizatorzy zapraszają na spotkanie kandydatki na aktorki z rodzicami. Przypominają o zabraniu ze sobą instrumentu, aby wykonać na nim ulubiony utwór.