W piątek rozpocznie się największe w Kielcach wydarzenie popularyzujące naukę Mowa o Nocy Biologów, którą od pięciu lat organizuje Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Wśród atrakcji nie zabraknie żywych zwierząt, uczestnicy będą mieli również okazję samodzielnie przygotowywać różnego rodzaju preparaty mikroskopowe. Jak zapewnia profesor Grażyna Świderska-Kołacz, dyrektor instytutu, każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. – W tym roku program jest wyjątkowo bogaty i jak zwykle postaraliśmy się, żeby był ciekawy zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców – zapowiada Grażyna Świderska-Kołacz.
W tym roku bardzo dużo miejsca poświęcone zostanie medycznym aspektom biologii, w tym również profilaktyce. Eksperci będą podpowiadać między innymi, jak radzić sobie ze stresem, tłumaczyć dlaczego popadamy w uzależnienia oraz wyjaśniać, w jaki sposób chroni nas jelitowa flora bakteryjna.
Profesor Joanna Czerwik-Marcinkowska, koordynator Nocy Biologów, zapewnia, że nudzić nie będą się również miłośnicy zoologii oraz botaniki. – Będą sokolnicy z ptakami drapieżnymi, będą również owce, ale też wilki. Z ciekawostek warto wymienić cykl wykładów poświęconych mikroflorze wód. Tej tematyki nie eksponowaliśmy podczas poprzednich Nocy Biologów. Ale są też stałe, można powiedzieć ulubione punkty programu, jak ciesząca się ogromną popularnością sekcja serca ssaka – zapowiada Joanna Czerwik-Marcinkowska. Oprócz sekcji serca świni będzie można wziąć udział również w sekcji ryby.
Noc Biologów rozpocznie się w piątek o godzinie 17.00. Tradycyjnie wstęp do Instytutu Biologii przy ulicy Świętokrzyskiej 15 jest dla wszystkich wolny. Wśród prowadzących zajęcia oprócz naukowców z UJK będą również goście między innymi z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Uniwersytetu Wiedeńskiego czy Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.