W budynku dawnej cukrowni w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarta została Izba Pamięci Cukrownictwa. Zgromadzono w niej ponad 600 eksponatów, wiele z nich pochodzi z I połowy XX wieku. Są to m. in. mapy, plany cukrowni, papiery wartościowe, pieniądze w formie monet i banknotów, pocztówki, medale, sztandary, okolicznościowe puchary i wazony. W gablotach znajdują się także dokumenty oraz zdjęcia.
Eksponaty przez wiele miesięcy gromadził kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Częstocicach, Waldemar Brociek. Będzie także oprowadzał turystów. Mówi, że część eksponatów zachowała się w budynku ostrowieckiej cukrowni, część została przywieziona z innych zakładów, nawet tych funkcjonujących do dziś.
Najstarszym dokumentem jest umowa zawarta z Bankiem Polskim w 1839 roku przez Michała Popławskiego. Była to pożyczka na wybudowanie cukrowni. Dla odwiedzających izbę pamięci dostępny będzie również kiosk multimedialny, który prezentuje kilka tysięcy obiektów. Są tam fotografie urządzeń cukrowniczych, akcje i skany pieniędzy.
W otwarciu uczestniczył senator PiS Jarosław Rusiecki. Podkreślił, że warto kultywować historię tego miejsca. Jego zdaniem razem z Muzeum Historyczno-Archeologicznym po remoncie będzie tworzyć piękny kompleks turystyczny. Ma nadzieję, że izba stanie się w przyszłości muzeum.
– Miejsce szczególne, dla Ostrowca jest niezwykle ważne. W sąsiedztwie Pałacu Wielopolskich, w perspektywie jego modernizacji, może być ciekawym kompleksem, który będzie zachęcał do odwiedzania miasta i poznawania jego historii, a także historii Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego częścią właśnie była cukrownia i huta – mówi senator.
Lokalizacja Izby Pamięci nie jest przypadkowa, gdyż położona jest na terenie pierwszej cukrowni na ziemiach Królestwa Polskiego, zbudowanej w 1839 roku. 13 stycznia odbędą się dni otwarte, podczas których będzie można obejrzeć wszystkie eksponaty z przewodnikiem.